NPÚ - Barokní socha v krajině
Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Kozlovice. Mariánský pilíř

Téma: Patroni a ochránci, Sloupy a pilíře
Moravskoslezský kraj
Kozlovice  mariánský pilíř  celkový pohled

Datace: 1746
Autor: neznámý
Donátor: neznámý
Materiál: pískovec
Nemovitá kulturní památka, č. rejst. ÚSKP 35642/8-2763

Blízko obce Kozlovice, na úbočí kopce Strážnice, asi dvě stě metrů nad vesnicí stojí obklopená čtyřmi stromy půvabná pískovcová socha Panny Marie. Okolí sochy je oploceno nízkým novodobým železným plotem. Pilíř pod sochou Panny Marie se skládá z hranolového soklu s konkávně vybranými stranami a oblounovou římsou, na nějž dosedá další hranolový útvar, který se ve spodní části rozšiřuje a má zaoblené rohy. Celý pilíř je zakončen vyloženou konzolovou římsou, na níž se vpředu nachází okřídlená andílčí hlavička v kamenných oblacích.

Z kupy oblaků hustě zaplněných hlavičkami andělů se vynořuje polopostava Panny Marie Karmelské se zbytkem žezla v pravé ruce a korunou na hlavě, zobrazená jako „Regina coeli“ nebo-li Královna nebes. Na levé ruce drží Panna Maria Ježíška oblečeného do košilky a opět s korunou na hlavě, který přítomným pravou rukou žehná a zároveň se dotýká perlového náhrdelníku na krku své matky. Na čelní straně soklu se nachází votivní nápis, z něhož je čitelná pouze část obsahující dataci vzniku sochy: „FA : SM / AN : 1746“. Zbytek nápisu je bohužel nečitelný.

Socha představuje Milostný mariánský „obraz“, k nimž se lidé dříve obraceli s prosbami a modlitbami v konkrétních těžkých životních situacích. Můžeme předpokládat, že i za vznikem této sochy stojí v pozadí nějaký konkrétní lidský osud, díky němuž vzniklo hodnotné sochařské dílo a především výrazný krajinotvorný prvek.

Text: Andrea Čeplá

Foto: Andrea ČepláDalší údaje

okres
Frýdek-Místek
souřadnice
49.594687,18.251482
Galerie fotografií

Kozlovice, Mariánský sloup

foto
Andrea Čeplá
dne
20. 4. 2011
Možnosti řazení

Kozlovice. Mariánský pilíř

:: Celkový pohled
dne: 20. 4. 2011
foto: Andrea Čeplá

Kozlovice. Mariánský pilíř

:: Celkový pohled na umístění sloupu
dne: 20. 4. 2011
foto: Andrea Čeplá

Kozlovice. Mariánský pilíř

:: Detail votivního nápisu na čelní straně
dne: 20. 4. 2011
foto: Andrea Čeplá

Kozlovice. Mariánský pilíř

:: Detail zadní strany sochy
dne: 20. 4. 2011
foto: Andrea Čeplá