Přejít na: Obsah | Konec stránky

Komentované technologické prohlídky

Komentované technologické prohlídky 2014

Již čtvrtým rokem se konala úspěšná série speciálních komentovaných technologických prohlídek vybraných stavebních památek. Cílem bylo představit tyto památky jinak, než je obvyklé. Představit je z pohledu historických staveních materiálů a jejich schopností vypovídat o historii staveb, stavění i údržbě staveb či metodách zkoumání a záchrany těchto stavebních památek. Horní hrad v Bečově nad Teplou, vodní hrad Švihov či vybrané kostely na Broumovsku - to jsou mimořádně autentické památky, které si mohli návštěvníci i v roce 2014 exkluzivně prohlédnout v rámci těchto prohlídek.

Prohlídková sezóna začala společně s letními prázdninami, a to otevřením kostela sv. Maří Magdaleny v Božanově na Broumovsku. Historické omítky, principy stavění historických staveb, výpovědní hodnoty historických stavebních materiálů a konstrukcí, technologie záchrany či zásady dobré praxe při opravě historické nemovitosti i další odborná témata vedená populárně naučnou formou, otevřená atmosféra a možnost diskutovat tyto netušené souvislosti přímo s odborníky z Národního památkového ústavu - v takovém přátelském duchu se nesly první božanovské prohlídky.

Hlavní sezóna technologických prohlídek ale již čtvrtým rokem patřila Hornímu hradu v Bečově nad Teplou, objektu s mimořádnou a neopakovatelnou autenticitou. Letos se zde odehrálo téměř 20 prohlídek. Stěžejní téma historických omítek, na které se tyto prohlídky zaměřují, letos v srpnu zpestřilo téma neméně poutavé - dřevěné prvky a konstrukce, se zaměřením na krovy. Důvodem byla skutečnost, že pozvání od týmu (Ne)tušených souvislostí přijal odborník na toto téma, Ing. Jiří Bláha, Ph.D., pracovník laboratoře mobilní diagnostiky a podpory památkové péče z Centra excelence Telč, který byl hlavním lektorem srpnových prohlídek. Přidanou hodnotou srpnových prohlídek pak byla i tesařská dílna s ukázkami historických tesařských nástrojů a technik.

Na sklonku sezóny se pak prohlídky vrátily do kostela Sv. Markéty v Šonově. Šonovský kostel hostil prohlídky již v loňském roce u příležitosti zahájení obnovy historického krovu. O to větší potěšení bylo navštívit tento kostel letos znovu, při příležitosti dokončení jeho obnovy. Společně s prohlídkou kostela bylo možné shlédnout i doprovodnou výstavu fotografií z procesu obnovy kostela, jejíž autorkou byla Bc. Helena Burešová, výkonná památkářka z Městského úřadu v Broumově, která na obnovu kostela odborně dohlížela.

Závěr prohlídkové sezóny pak patřil vodnímu hradu Švihov. Netradiční okruh zaměřený na krásy švihovských fasád, prostor vnitřního nádvoří či sklepení, si kromě běžných návštěvníků, jejichž počet letos mile překvapil, nenechaly ujít také dvě skupiny studentů středních odborných škol se stavebním zaměřením. Kromě plánovaného prohlídkového okruhu na návštěvníky v závěru čekalo i malé překvapení v podobě možnosti výstupu na lešení a prohlídky právě opravované fasády hradní věže.

I když počet autentických objektů, které s prohlídkami navštěvujeme, je značně limitován, snažíme se každým rokem vnést do našich prohlídek nové impulsy. Letos jsme navštívili nové objekty, posílili rozsah témat i lektorskou základnu našich prohlídek. Doufáme, že i v dalších letech Vám budeme mít co nabídnout a těšíme se na Vás.

Přehled prohlídek

Horní hrad Státního hradu a zámku Bečov nad Teplou

11. a 12. července, 1. a 2. srpna, 12. a 13. září 2014

Fotografie z prohlídek červenec, srpen a září

Státní hrad Švihov

10. a 11. října 2014

Fotografie z prohlídek zde.

Broumovské kostely

  • kostel Máří Magdaleny v Božanově
    5.července 2014

    Fotografie z prohlídek zde
  • kostel sv. Markéty v Šonově
    20.září 2014
    Fotografie z prohlídek zde