Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Podzámeckou zahradu v Kroměříži otevřou Dny evropského dědictví volně přístupnými komentovanými prohlídkami

12.9 - 13.9.2015 | prohlídka, prezentace ... | okres Kroměříž | Kroměříž - zámek
akce150904-EHD-ups-kro-podzamecka 160x107
Dny evropského dědictví jsou podobně jako například Noc kostelů příležitostí poznat již známé památky v novém světle. Letošní ročník proběhne ve dnech 5.–13. září a zúčastní se ho asi tisícovka objektů, v Kroměříži například kostel sv. Mořice, Justiční akademie nebo obě zámecké zahrady. Počítat tam můžete s bohatým kulturním programem, komentovanými prohlídkami a někde i slevami na vstupném.

Příkladem je Podzámecká zahrada, která se k Dnům evropského děditcví (European heritage days – EHD) připojí o víkendu 12.–13. září. Zcela zdarma se tak můžete vydat na prohlídku s odbornicí z Metodického centra zahradní kultury a díky poutavému komentáři se přenést o stovky let nazpět do časů vzniku zahrady. „Vycházka je koncipována tak, aby návštěvníci pomalu odhalovali tajemství, která Podzámecká zahrada ukrývá napříč staletími,“ láká na prohlídku Martina Leciánová z Metodického centra zahradní kultury. Věděli jste například, že se v ní dříve ve velkém pěstovala zelenina? Nebo kam se v zahradě vydat, pokud se chcete opravdu bát? Během 90 minut se zájemci seznámí nejen s historií zahrady a jejími rostlinami, ale dozvědí se spoustu překvapujících zajímavostí. Sraz účastníků s průvodkyní je v sobotu i v neděli ve 14 hodin na nádvoří zámku.

Kořeny Dnů evropského dědictví sahají do roku 1984 do Francie, Česká republika se k nim připojila v roce 1991, kdy nad akcí převzala záštitu Rada Evropy. Akce, v Česku pořádaná Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska, má posílit historické povědomí a podpořit nezávislý pohled na kulturu.

Projekt Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži: V únoru 2010 získal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži z IOP (Integrovaný operační program 5.1 Vracíme památky do života) dotaci téměř 337 miliónů korun na realizaci projektu Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži (NCZK). Cílem projektu bylo vybudování metodického centra, které se bude orientovat na vytváření odborných metodik pro obnovu a následnou péči o historické zahrady a parky v České republice. Součástí projektu je i edukační činnost zaměřená jak na praktickou přípravu odborných pracovníků, tak na práci s nejširší laickou veřejností – tzn. komentované prohlídky zahrad, veřejné kurzy pro různé věkové kategorie od předškoláků až po seniory. Další součástí projektu byla obnova vybraných částí Květné a Podzámecké zahrady. Stavební část realizační fáze projektu byla ukončena v prosinci 2014, administrativní část realizační fáze projektu byla ukončena k 25. 2. 2015 a od 26. 2. 2015 začíná provozní fáze projektu – doba udržitelnosti. V provozní části projektu budou široké veřejnosti nabízeny pestré návštěvnické programy. Veškeré dění v rámci projektu NCZK mohou zájemci sledovat na webu www.nczk.cz.

Kontakt:Metadata ke zprávě

Vloženo
4.9.2015 11:37
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
akce pro veřejnost, Dny evropského dědictví (EHD), zahradní umění
číslo
17136
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit