NPÚ - Nové ve starém
Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky
NPÚ - Nové ve starém

Současná architektura a historické město

Téma Národního památkového ústavu, říjen 2010 – březen 2011

Kvality historických měst a míst nejsou měřitelné snadno a často si je uvědomíme, až když je nevratně ztrácíme. Příkladů, kdy jedna stavba dokázala nevratně poškodit charakter a atmosféru historického města, je nespočet. Zároveň je však mnoho staveb, které ukazují, že současná architektura do historického prostředí nejen patří, ale že je dokáže i umocnit a posunout dál.

Téma novostaveb v historickém prostředí bývá často prezentováno jako konflikt architektů s památkáři. Toto zjednodušení je bohužel velmi zavádějící a v jistém smyslu brání oběma stranám v navázaní smysluplného dialogu. Potencionální konflikt totiž nevzniká mezi novým a starým, ale mezi kvalitním a nekvalitním. Architektura je nekonečný příběh, který nelze přerušit nebo dokonce uzavřít. Ovšem stejně jako je nesmyslné novou architekturu do historického města nevpouštět, nelze ani architekty zbavit odpovědnosti vůči němu. Nový zásah nesmí znamenat záměrné popření místa a jeho charakteru. Vždy jde o to, zda chceme prostředí umocnit či přetvořit. Obojí je možné, jsou však místa, jejichž architektonická proměna by byla z dnešního pohledu nenahraditelnou ztrátou.

Jedinou cestou k nalézání smysluplných řešení je otevřený dialog. Národní památkový ústav se proto rozhodl toto citlivé téma otevřít formou programu, jehož cílem je v co nejširší míře představit nejrůznější podoby nové architektury v historickém prostředí. Jeho prezentace postupně zahrne všechny regiony s důrazem na místa, kde k výrazně pozitivním, nebo naopak negativním zásahům došlo. Kromě speciálního webového portálu jsou připraveny tematické procházky, semináře, přednášky a řada dalších doprovodných akcí.

Ing. arch. Naďa Goryczková
generální ředitelka NPÚ


Mediální partneři

Současná architektura a historické město na mapě

Pro snazší orientaci lze využít filtrování mapy. Lze vyhledat objekty dle jednotlivých krajů či jejich zařazení do kategorie v rámci mediální kampaně.

Vyhledání cesty
Novinky

Výpis aktuálních zpráv k tématu Současná architektura a historické město.

Výstava Nové ve starém v Ostravě

2.4.2012 | tisková zpráva | výstava | okres Praha hl.m. | Praha
Putovní výstava Nové ve starém: Současná architektura a historické město, kterou připravila pražská Galerie Jaroslava Fragnera a Národní památkový ústav na podzim 2011, má svou moravskou premiéru v Ostravě. Výstavu je možné vidět do konce dubna 2012 v ostravském Domě knihy Librex.
vloženo
2.4.2012 16:28
vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
témata
akce pro veřejnost, architektura, novostavby, odborné akce, památky a veřejnost
číslo
9426

Konference Nové ve starém – 27.10.2011

31.10.2011 | tisková zpráva | konference | okres Praha hl.m. | Praha
V Sále zastupitelů Magistrátu hlavního města Prahy se ve čtvrtek 27.10.2011 uskutečnila celodenní konference s názvem Nové ve starém, která chtěla poskytnout prostor pro diskuzi odborných i výkonných památkářů se soudobými architekty nad možnostmi vstupu nové architektury do historických měst a obcí. Konferenci uspořádal Národní památkový ústav, Magistrát hlavního města Prahy, Nadace české architektury a Národní komitét ICOMOS. Současně byla konference jakýmsi symbolickým uzavřením stejnojmenného mediálního tématu Národního památkového ústavu v roce 2011 a navazovala na zářijovou výstavu Nové ve starém v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. (Aktualizováno! Doplněna fotogalerie.)
vloženo
31.10.2011 15:52
vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
témata
architektura, novostavby, odborné akce
číslo
8585

Konference Nové ve starém

27.10.2011 | konference | okres Praha hl.m. | Praha
Národní památkový ústav inicioval na přelomu roku 2010 a 2011 program na téma Současná architektura a historické město zaměřené na tvorbu v historickém prostředí, jehož pilířem je i speciální webová prezentace na www.npu.cz. Po řadě regionálních akcí, veřejných diskusí a přednášek architektů i památkářů, webové interaktivní prezentaci příkladů dobré i méně dobré praxe a celostátní výstavě v Galerii J. Fragnera přichází závěrečná tematicky zaměřená konference.
vloženo
26.9.2011 16:16
vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
témata
architektura, novostavby, odborné akce
číslo
8500

Tisková zpráva: Výstava Nové ve starém

8.9 - 2.10.2011 | tisková zpráva | sdělení, informace, výstava | okres Praha hl.m. | Praha
Galerie Jaroslava Fragnera a Národní památkový ústav otevřeli novou výstavu s názvem Nové ve starém, která představuje současnou architektonickou tvorbu posledních 20 let vstupující do historického prostředí, do prostředí památek a památkově chráněných území. Výstava bude otevřena v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí 5a v Praze do 2.10.2011, a to denně kromě pondělí vždy od 11 do 19 hod.
vloženo
8.9.2011 10:51
vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
témata
architektura, interiérové instalace, novostavby, odborné akce, památky a veřejnost, popularizace
číslo
8448

Tisková zpráva: Beseda Nová architektura v historickém prostředí a Ostrava

29.4.2011 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres Ostrava-město | Ostrava
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě ve spolupráci s Antikvariátem a klubem Fiducia uspořádal na čtvrtek 21. dubna 2011 od 19 do 21 hod. v prostorách antikvariátu a klubu Fiducia debatu na téma „Nová architektura v historickém prostředí a Ostrava“.
vloženo
29.4.2011 14:01
vložil
NPÚ, ÚOP v Ostravě
pořadatelé
témata
architektura, konverze, novostavby, památky a veřejnost
číslo
7390