Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Workshop projektu LoCloud na konferenci Digital Heritage v Granadě

14.10.2015 | konference, workshop | okres Praha hl.m. | Praha
akce151014-locloud-granada 160x107
Workshop projektu LoCloud na konferenci Digital Heritage v Granadě proběhl 1. října 2015. Bohatý program pětidenní konference probíhal souběžně v mnoha prostorách Vědeckého parku v Granadě. Jak napovídá název, tématem konference byly především informační technologie sloužící k uchování kulturního dědictví. Jedním ze stěžejních motivů bylo využití 3D technologií, které se zatím v České republice rozvíjí jen velmi pomalu. Vědecký park v Granadě je zajímavý velkorysou muzejní koncepcí, jejímž cílem je názorně zprostředkovat vývoj vědy široké veřejnosti. V době konference zde probíhala mimo jiné výstava mumií z celého světa.

Workshop projektu LoCloud konaný v rámci konference Digital Heritage 2015 byl zaměřen především na prezentaci zkušeností a výsledků práce účastníků projektu z jednotlivých zemí Evropy – mj. z Velké Británie, Francie, Norska, Itálie, Rumunska, Slovinska a také z České republiky.

Příspěvek České digitální sbírky z oblasti architektury a archeologie v portálu Europeana přednesla Irena Blažková (prezentace Power Point, ppsx, 7 MB). Příspěvek ve stručnosti seznámil posluchače s informačními systémy NPÚ a se zkušenostmi a výsledky práce v projektech zaměřených na sdílení informací v portálu Europeana. Národní památkový ústav během dvou po sobě následujících projektů Evropské komise CARARE a LoCloud přispěl do European dvěma datovými sadami – první rozsáhlá sada poskytuje metadata z Metainformačního systému NPÚ, kde jsou obsaženy především fotografie, textové dokumenty, mapy, plány apod., druhá sada byla zaměřena na data o archeologických nalezištích, která lze najít v aplikaci Významné archeologické lokality. V rámci projektu LoCloud se připravuje i další datová sada, která ve sbírce Europeana představí fotografie Společnosti pro obnovu vesnice a malého města (SOVAMM). Tento fond je zaměřena především na vernakulární architekturu a je nyní i díky projektu LoCloud začleněna do Metainformačního systému NPÚ. Příspěvek se setkal se zájmem posluchačů a je nutno zdůraznit, že koncepce informačních systémů NPÚ plně snese mezinárodní srovnání. Je škoda, že jen velmi zřídka mohou být výsledky úsilí našich specialistů prezentovány na mezinárodním fóru.Metadata ke zprávě

Vloženo
14.10.2015 15:30
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
dokumentace památek, informační systémy, mezinárodní spolupráce, odborná sdělení, odborné akce
číslo
17304
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit