Přejít na: Obsah | Konec stránky

Správa státních památek

Proměna Národního památkového ústavu se navenek nejvíc projevuje ve správě státních památek – tedy hradů a zámků. Nově vznikla čtyři nová pracoviště - územní památkové správy (ÚPS) v Praze, Českých Budějovicích, na Sychrově a v Kroměříži.

Běžného návštěvníka hradů a zámků čeká další zlepšování služeb, kvalitnější prohlídky, více prohlídkových tras, zajímavější a lépe propagované kulturní akce. Návštěvníkům a příznivcům památek budou nově sloužit i infocentra a reprezentační prodejny. V současné době mohou nově navštívit první – v Praze na Perštýně. Prodejny a infocentra se samozřejmě brzy dočká i Morava. Od návštěvnické sezony 2013 bude fungovat i celostátní rezervační systém pro návštěvníky památek, který doposud dobře funguje ve středních Čechách.

Každá ÚPS spravuje přibližně stejný počet památek a svým kastelánům je schopna nabídnout kompletní odborný servis v podobě kvalifikovaných investičních techniků, expertů na tvorbu nových expozic a průvodcovských textů, specialistů na inventury historického mobiliáře či pracovníky v marketingu.

Kasteláni jednotlivých hradů a zámků podléhají v rámci nové struktury přímo ředitelům ÚPS. Získávají větší pravomoci a při správě svých objektů tak mají nyní mnohem volnější ruce

Odbornější bude péče o stavební podstatu památky. Fakt, že nové ÚPS respektují krajské hranice, dovoluje také propojit rozvojové strategie jednotlivých památek a krajů.

Mapka s vyznačením příslušnosti jednotlivých ÚPS Mapka s vyznačením územní příslušnosti jednotlivých ÚPS