Přejít na: Obsah | Konec stránky

Kalendář akcí 2015

Liberecký kraj

Státní hrad Bezděz

3. dubna Otevření hradu pro sezonu 2015.

4.–6. dubna Otevření hradu pro sezonu 2015. Velikonoční prohlídky hradu. Prohlídky od 10 do 16.30. V hradní kapli bude vystavena v loňském roce objevená a zrestaurovaná dřevořezba z Křížové cesty Kladení Krista do hrobu.

18.–19. dubna Mezinárodní den památek a sídel. V kapli bude vystavena nalezená dřevořezba z Křížové cesty Kladení Krista do hrobu: návštěvníci, kteří neměli možnost vidět tuto dřevořezbu při loňských oslavách 750 let od založení hradu, mají nyní jedinečnou příležitost si ji v klidu prohlédnout, letos jediná možnost! V tyto dny bude mimořádně otevřen ochoz bezdězské hradní kaple.

23. května Ve stínu májové noci aneb „Noc hradních kaplí“. Kaple nasvícená jen svíčkami, večerní a noční rozhledy z věže. Šermířské a hudební vystoupení Bibus spiritus O velkém nepřátelství Peregrina Puše a Mikuláše z Potštejna.  Ohňová show: noční kejklení s ohněm. Program od 19 do 23 hodin. Vstupné 100 Kč, děti do 15 let 50 Kč, baterky s sebou!

4. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

4.–6. července Tři dny ve středověku. Oblíbené šermířské vystoupení skupiny Askalon vás nejen pobaví, ale i historicky poučí. Gotické brnění a zbraně budou řinčet na celém druhém nádvoří! Průvodci při prohlídkách budou hovořit o významu rytířů a středověkých turnajů na královských hradech. Vystoupení v 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

11. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

11. července Bezdězská čtyřka: Blue grass a country minifestival. Na hradě budou pro návštěvníky celý den postupně hrát 4 kapely: Red leaf, dívčí kapela Od plotny skok, Fámy s Petrem Kůsem a skupina Barbecue s Pavlem Handlíkem. Začátek v 11 hodin.

18. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

25. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

25.–31. července Šermířské oživení. Šermířská skupina Askalon se vám tentokrát představí v příběhu z třicetileté války, tomu budou odpovídat i jejich kostýmy a lehké zbraně. Začátek vystoupení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

1. a 2. srpna Šermířské oživení. Šermířská skupina Askalon se vám tentokrát představí v příběhu z třicetileté války, tomu budou odpovídat i jejich kostýmy a lehké zbraně. Začátek vystoupení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

1. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

8. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

8. a 9. srpna Šermířské rozvernosti v novém představení. Skupina scénického šermu a divadla Bibus spiritus uvádí příběh O velkém nepřátelství Peregrina Puše a Mikuláše z Potštejna. Začátky představení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30. Občerstvení zajištěno.

15. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

22. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

28.29. srpna České hrady CZ. Letní hudební festival.

29. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

5.6. září Dny evropského dědictví. Vystoupí šermíři ze skupiny VSŠ Askalon. Časy vystoupení: 11, 12.30, 14 a 15.30 hodin. Také bude v tyto dny mimořádně otevřen ochoz hradní kaple.

Státní hrad a zámek Frýdlant

Od 1. května do konce sezony bude v kapli zpřístupněna expozice  Klenoty z depozitářů, a to liturgické předměty, které se používaly při bohoslužbách v zámecké kapli (monstrance, ciboria, kalichy).

2. května Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

13. a 14. května Mimořádné zpřístupnění knihovny formou samostatné prohlídky. Skupiny budou omezeny počtem 12 osob, proto doporučujeme rezervaci na tel. 482 312 130.

15.17. května Valdštejnské slavnosti. V rámci slavností na zámku v sobotu 16. 5. bude večerní komponovaný pořad a v neděli 17. 5. snídaně s Valdštejnem.

20. a 21. května Zpřístupnění hradní věže. V tyto dny bude mimořádně zpřístupněna jako samostatná prohlídka hradní věž. Otevřena je od 9 do 16 hodin. Věž  není součásti žádného prohlídkového okruhu, jedná se o samostatný vstup. Dostat se na ni mohou zájemci pouze s průvodcem, každá skupinka na věž může mít maximálně 12 osob vzhledem k omezenému prostoru na ochozu a poměrně náročnému výstupu po točitém schodišti. Prohlídka věže stojí: dospělí 100 Kč, děti  70 Kč. Věž od paty měří 49 metrů, od zámeckého nádvoří na vrchol věže je to téměř 300 schodů. Z věže je krásný pohled na město i okolí včetně celého panoramatu Jizerských hor, vždyť věž je srdcem a centrem Frýdlantska. Věž je  nejstarší památkou Frýdlantska, ještě před kamennou věží zde stávala vysoká dřevěná věž. Věž byla odjakživa majákem všem poutníkům a kupcům, vedla tudy stará kupecká stezka z jižní Evropy směrem na sever.

6. června Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

8. července Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat. V zámecké kuchyni se budou péct pravé zámecké koláčky, které mohou  návštěvníci  ochutnat.

18. a 19. července Zpřístupnění hradní věže. V tyto dny bude mimořádně zpřístupněna jako samostatná prohlídka hradní věž. Otevřena je od 9 do 16 hodin. Věž  není součásti žádného prohlídkového okruhu, jedná se o samostatný vstup. Dostat se na ni mohou zájemci pouze s průvodcem, každá skupinka na věž může mít maximálně 12 osob vzhledem k omezenému prostoru na ochozu a poměrně náročnému výstupu po točitém schodišti. Prohlídka věže stojí: dospělí 100 Kč, děti  70 Kč. Věž od paty měří 49 metrů, od zámeckého nádvoří na vrchol věže je to téměř 300 schodů. Z věže je krásný pohled na město i okolí včetně celého panoramatu Jizerských hor, vždyť věž je srdcem a centrem Frýdlantska. Věž je  nejstarší památkou Frýdlantska, ještě před kamennou věží zde stávala vysoká dřevěná věž. Věž byla odjakživa majákem všem poutníkům a kupcům, vedla tudy stará kupecká stezka z jižní Evropy směrem na sever.

6. srpna Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

19. srpna Velký jazzový koncert.

29. srpna Hradozámecká noc.

5. a 6. září Dny evropského dědictví: mimořádné zpřístupnění knihovny formou samostatné prohlídky. Skupiny budou omezeny počtem 12 osob, proto doporučujeme rezervaci na tel. 482 312 130.

12. září Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

Prosinec Vánoce na zámku. Termín i program bude upřesněn.

Státní hrad Grabštejn

4. dubna Zpřístupnění nového okruhu se sochou sv. Barbory. Zahájení sezony. Příjezd sv. Barbory. První dubnovou sobotu budete moci poprvé zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století. Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem. V den otevření veřejnosti bude Barbora na prohlídkách slavnostně odhalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat.

6. dubna Velikonoce na Grabštejně. Druhý ročník alternativní možnosti trávení Velikonoc. Čekají vás tematicky laděné prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem s kostýmovanými průvodci, výtvarné dílny, kde si budete moci vyzkoušet oblíbené vykrajování a zdobení perníčků, pletení pomlázek, výrobu vrbových píšťalek, dekorace z proutků, vejdunků i dalších tradičních materiálů.

18. dubna Mezinárodní den památek a sídel, výstava 25 let demokratické péče o památky. Den věnovaný čtvrt století obnovy hradu Grabštejn. V letošním roce slaví hrad Grabštejn 25 let od počátku své poslední rekonstrukce. Formou moderované besedy nás od 14 hodin ve velkém sálu východního křídla seznámí hlavní aktéři hradní obnovy s mnohdy nelehkým děním během posledních více než dvou dekád. (Seznam pozvaných, kteří nabídku k účasti přijali, bude průběžně aktualizován.) Poté se přesuneme do návštěvnického centra v půdním prostoru nad východním křídlem, kde proběhne vernisáž výstavy Grabštejn v době nedávné aneb Od ruiny k národní kulturní památce.

26.–29. května Divadýlko Kuba. Divadlo se zkrácenou prohlídkou pro školní výlety.

29. května Noc kostelů. Chcete-li vidět z Grabštejna to nejdůležitější a nejkrásnější, přijďte na Grabštejn během noci kostelů – průvodkyně vás nejen zevrubně seznámí se všemi nuancemi souvisejícími s kaplí sv. Barbory, jejíž atmosféru si budete moci vychutnat o poznání déle než na běžných prohlídkách, ale zavede vás i do expozice se sochou svaté Barbory, původní gotické sochy hradní patronky z poloviny 15. století, kde budete mít příležitost užít si kouzlo této památky v netradičním večerním čase. Čas strávený v kapli vám zpříjemní svým zpěvem sólista Opery ND Luděk Vele. Vstupné jako na běžnou prohlídku: 100 Kč, 70 Kč. Doba trvání: asi 50 minut

31. května Den dětí na Grabštejně. Den věnovaný těm nejmenším: počínaje možností projít hrad s pohádkovou postavou (kostýmovaným průvodcem) přes nabídku venkovních herních aktivit až po výrobu postavičky Jiřího Mehla ze Střelic a dalších drobností v návštěvnickém centru v prostoru půdy východního křídla. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na hrací a kreslící koutky, galerii zachycující historická zobrazení hradu od dob starších po nedávné období.

9.–12. června Divadýlko Matýsek. Divadlo se zkrácenou prohlídkou pro školní výlety.

19. června Oslava letního slunovratu. Druhý ročník kladoucí důraz na zvláštní den, který se v naší zeměpisné šířce může pochlubit nejkratší nocí z celého roku. Letos můžete očekávat velkolepý příjezd družiny Jiřího Mehla ze Střelic na koních, k průvodu vycházejícímu z Chotyně se také sami můžete připojit. Pojďte si s námi tuto "krátkou dlouhou noc" užít za doprovodu kapel Tyvoleježišpočkej a Bags. Celou akci vám ještě zpříjemní vystoupení provazochodců a efektní ohňová show. Večerní program bude navíc doplněn o netradiční prohlídku -  interiéry hradu budete mít možnost projít v netradičním sledu a bez průvodce! Pokud tedy Grabštejn chcete „zažít jinak“, je tato jedinečná příležitost pro vás tou pravou.

29. června Vernisáž nové trasy Sklepy. První návštěvníci novou trasu uvidí od 1. července.

1. červenec Nová trasa Sklepy. Rozšíření o nové prostory.

1.–31. července Svatá Barbora. Během letních prázdnin vás hradními interiéry několikrát denně vždy od úterý do neděle provede svatá Barbora, pod jejímž vedením budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.  Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Létohrádek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci řemeslného jarmarku.

4. a 5. července Letohrádky. Prohlídky hradu s kostýmovanými průvodci, bohatý doprovodný program (hudba, divadlo, žonglérská čísla a vystoupení zvířat z veterinární základny Chotyně, stánky s dobrotami i drobnými suvenýry). Pro cizince cizojazyčné texty k prohlídce hradu.

11. července Večerní prohlídky. Prohlídky hradu v rámci projektu Otevřte 13. komnatu v netradičním večerním čase a s dalšími tajemnými postavami – tentokrát na motivy snímku Čert ví proč, který se natáčel mimo jiné i na Grabštejně

25. července Večerní prohlídky. Prohlídky hradu v rámci projektu Otevřte 13. komnatu v netradičním večerním čase a s dalšími tajemnými postavami – tentokrát na motivy snímku Čert ví proč, který se natáčel mimo jiné i na Grabštejně

1. a 2. srpna Řemeslný jarmark na Grabštejně. Obnovení zašlé tradice – tak lze jednoduše zachytit "to hlavní" týkající se letošního historického jarmarku. Nejenže uvidíte produkty tradičních řemesel a budete moci přihlížet jejich výrobě, ale dokonce si je sami budete moci vyzkoušet. Budete mít možnost se na nádvoří hradu setkat s kovářem, košíkářem, drátenicí i rytíři (historickým šermem).

1.–31. srpna Svatá Barbora. Během letních prázdnin vás hradními interiéry několikrát denně vždy od úterý do neděle provede svatá Barbora, pod jejímž vedením budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.  Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Létohrádek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku.

1.–30. srpna Výstava Franz Clam-Gallas: Pocta šlechtici ducha a muži činu. Úspěšnou putovní výstavu budete moci zhlédnout i na jednom z hradů, jež dříve byly v majetku F. Clam-Gallase – a to na Grabštejně v návštěvnickém centru i ve schodišťové galerii k němu vedoucí. Na své si přijdou i německy mluvící návštěvníci, neboť výstavu máme přislíbenu v obou jazykových mutacích.

22. srpna XXIII. benefiční koncert. Giuseppe Verdi: Rigoletto.

29. srpna Hradozámecká noc. Letošní Hradozámecká noc bude ve znamení velké přestavby. Ne že by snad hrad sám byl během ní přestavován, ale spolu s dr. Jiřím Mehlem ze Střelic budete mít možnost prožít ještě jednou renesanční dobu a atmosféru největší stavební změny, jíž hrad v novověku prošel. A na závěr prohlídky vás čeká ochutnávka renesanční speciality!

5. a 6. září Festival slova + Dny evropského dědictví: Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si nahazování omítky, případně rytí sgrafit, čeká je i prohlídka běžně nepřístupných prostor a poučený výklad s důrazem na poznání týkající se hradu Grabštejna. Festival slova je nově vznikající tradicí, jež má návštěvníkům přiblížit slovo v různých jeho podobách – formou divadelních představení, recitace či písní a čtení divadelních souborů i jednotlivců z blízka i daleka.

31. října Zakončení sezony. Odjezd sv. Barbory. Poslední říjnový den budete moci letos naposledy zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století. Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem. V poslední den jejího letošního vystavení bude Barbora na prohlídkách slavnostně zahalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat.

28. a 29. listopadu Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní či vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním. Prohlídky se konají o všech adventních víkendech od 10 do 14 hodin vždy v celou hodinu.

4. prosince Svátek sv. Barbory. Po předchozím objednání si můžete projít „opuštěný“ hrad se sv. Barborou i v zimě. Platí i pro menší skupiny – v 10, 11 a 12 hodin. Pod vedením sv. Barbory budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.

5. prosince Vánoce na Grabštejně. Počátkem prosince si tradičně připomeneme nejen adventní čas, nýbrž i svátek patronky naší hradní kaple, sv. Barbory. Můžete se těšit nejen na zimně laděné prohlídky hradu, ale i něco teplého na zahřátí (včetně medoviny) a sladkého i slaného k zakousnutí, čeká vás i další program - hudba, zpěvy a jiné – a samozřejmě naši kostýmovaní průvodci s adventním vyprávěním. Letošní novinkou bude Česká mše vánoční v podání sólisty Opery ND Luďka Veleho za doprovodu pěveckého sboru.

6. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní či vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním. Prohlídky se konají o všech adventních víkendech od 10 do 14 hodin vždy v celou hodinu.

12. a 13. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní či vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním. Prohlídky se konají o všech adventních víkendech od 10 do 14 hodin vždy v celou hodinu.

19. a 20. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní či vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním. Prohlídky se konají o všech adventních víkendech od 10 do 14 hodin vždy v celou hodinu.

Státní zámek Hrubý Rohozec

20. a 21. března Mimořádné prohlídky. Mimořádné prohlídky s návštěvní dobou od 10 do 15 hodin. Otevřeny budou dva hlavní prohlídkové okruhy, třetí jen v případě, že bude volný průvodce.

28. a 29. března Mimořádné prohlídky. Mimořádné prohlídky s návštěvní dobou od 10 do 15 hodin. Otevřeny budou dva hlavní prohlídkové okruhy, třetí jen v případě, že bude volný průvodce.

18. a 19. dubna Putování za renesancí. Speciální prohlídky běžně nepřístupných míst zaměřené na architekturu objektu.

5. a 6. července Móda sedmi staletí. Prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech, kdy v každé místnosti čeká jiný průvodce, takže i výklad je pestrý, netradiční, neboť skupinu si postupně předá více průvodců. Zpřístupněny všechny tři prohlídkové trasy.

11. a 12. července Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

1. a 2. srpna Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

1. a 2. srpna Od Mikuláše k Mikuláši. Prohlídky zámku oživené scénkami ze života majitelů zámku, tedy od Mikuláše Des Fours jako prvního majitele Hrubého Rohozce z tohoto rodu po Mikuláše Vladimíra Des Fours Walderode jako předposledního majitele.

29. srpna Hradozámecká noc. Kostýmované noční prohlídky zámku.

29. a 30. srpna Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

12. a 13. září Dny kulturního dědictví: Putování za renesancí. Prohlídky zaměřené na architekturu objektu.

25.–31. prosince Vánoční prohlídky.

1. ledna 2016 Vánoční prohlídky.

Státní zámek Lemberk

1.12. dubna Výstava Dětské výtvarné práce. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci ve výstavní síni zámku.

1.–30. dubna Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

4.–6. dubna Velikonoce na zámku. Prohlídka velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídky s průvodcem.

17. dubna Mezinárodní den památek a historických sídel: slavnostní odhalení pamětní desky. Slavnostní odhalení kopie pamětní desky věnované památce zesnulých vojáků z prusko-rakouské války, kteří zemřeli v roce 1758 na zámku Lemberk a byli pochováni v nedalekém lese. Protože se původní pamětní deska z roku 1907 nedochovala a výklenek po ní zůstal na vstupní bráně prázdný, nechala správa zámku v roce 2014 zhotovit podle dochované dokumentace její kopii, kterou slavnostně odhalí k Mezinárodnímu dni památek a historických sídel. Slavnostní odhalení se uskuteční v 11 hodin u vstupní brány zámku.

18. dubna Mezinárodní den památek a historických sídel: mimořádné zpřístupnění středověké věže. ěž bude otevřena po celý den 915 hodin.

1. května Svatozdislavský benefiční koncert. Tradiční charitativní komponovaný pořad plný hudby a poezie (letos v duchu klasiky), pořádaný k uctění památky a odkazu svaté Zdislavy z Lemberka. Výtěžek koncertu bude věnován Hospicové péči sv. Zdislavy v Liberci. Začátek ve 14 hodin, společenský sál ve 2. patře.

1.–3. května Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

1.–31. května Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

1.–31. května Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

8.10. května Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena od 9 do 16 hodin.

11. května Přednáška Vývoj zdislavského kultu. V rámci pravidelných přednášek Společnosti přátel historie města Jablonného v Podještědí přednáší kastelánka zámku Lemberk Renata Černá. Začátek v 17 hodin v zasedací místnosti radnice.

24. května Svatodušní bohoslužba. Tradiční svatodušní bohoslužba v zámecké kapli Seslání Ducha svatého. Začátek bohoslužby v 18 hodin.

30. května Zdislavská pouť, zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům s možností modlitby a rozjímání. Světnička bude otevřena po celý den od 9 do 17 hodin.

30. května Zdislavská pouť, mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 17 hodin.

1.–30. června Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

1.–30. června Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

2. června Zpřístupnění nového prohlídkového okruhu, zaměřeného na vývoj uměleckých stylů od konce 18. století. Prohlídkový okruh bude zpřístupněn bez průvodce.

1.12. července Prázdniny na věži: mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16.30 hodin.

1.–31. července Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

1.–31. července Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

1.–31. srpna Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

1.–31. srpna Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

11.23. srpna Prázdniny na věži: mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16.30 hodin.

1.–30. září Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

1.–30. září Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

12. září Dny evropského dědictví: noční prohlídky zámku s živými obrazy. Netradiční prohlídky zámku, které budou vedeny po stejné trase, na které již v roce 1882 provázel vrátný hraběte Eduarda Clam-Gallase. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout rytířský sál, pijárnu, sál bajek, kuchyň, zámeckou kapli, komnatu paní Zdislavy a hlásnici. Netradiční prohlídka zámku bude navíc obohacena o půdní prostory. Akce od 9 do 22 hodin.

26.–28. září Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

1.–31. října Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

1.–31. října Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

28. října Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

31. října Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

1. listopadu Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

1. listopadu Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

1. listopadu Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

Státní zámek Sychrov

28. a 29. března Velikonoční trhy. Na čestném dvoře zámku od 9 do 16 hodin. Trhy budou obohaceny i doprovodným programem. Vstupné: plné 50 Kč, snížené (děti do 15 let) 30 Kč

18. a 19. dubna Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích. Vstupenky lze zakoupit na www.evstupenka.cz, rezervace se nepřijímají.

25. dubna Sraz 1st US Veteran clubu. Zámecký park od 10 do 16 hodin.

25. dubna Sobota s Montgolfiery na Sychrově. Akce v zámeckém parku pro rodiny s dětmi.

9. a 10. května Svatební dny. Akce pro ty, kteří chtějí vidět, jak může vypadat svatba na zámku a co všechno jsme schopni svatebčanům zajistit.

17. května Módní přehlídka. Módní přehlídka v zámecké galerii.

30. a 31. května Pohádkový park. Park plný soutěží pro děti. Každé dítě dostane za odměnu dárek. Součástí je i čokoládová bitva.

14. června Dětská módní přehlídka. Odpoledne na zámku pro rodiny s dětmi (za hezkého počasí v parku, za nepříznivého v zámecké galerii).

1. – 31. července Prohlídky s princeznou. Prohlídky těmi nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin několikrát denně, včetně pondělí. V nabídce také zámecké sklepení s Medvědí galerií a park s možností hry pro celou rodinu. V průběhu roku příležitostně i pohádkové prohlídky a další akce pro rodiny s dětmi.

3. července Lenka Filipová. Koncert v zámeckém parku.

25. července Noc operety. Koncert v zámeckém parku.

1.–31. srpna Prohlídky s princeznou. Prohlídky těmi nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin několikrát denně, včetně pondělí. V nabídce také zámecké sklepení s Medvědí galerií a park s možností hry pro celou rodinu. V průběhu roku příležitostně i pohádkové prohlídky a další akce pro rodiny s dětmi.

14. a 15. srpna Klasika pod hvězdami. Operní představení v zámeckém parku (zastřešeno).

22. srpna Skotské hry. Tradiční skotské hry v zámeckém parku.

29. srpna Noc muzikálů. Akce se koná v zámeckém parku.

3. října Slavnost jablka. Akce nejen pro rodiny s dětmi.

17. října Módní přehlídka. Módní přehlídka v zámecké galerii.

24. a 25. října Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje v zámeckých pokojích.

14. a 15. listopadu Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje v zámeckých pokojích.

17. listopadu Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje v zámeckých pokojích.

28. a 29. listopadu Vánoční trhy. Trhy na čestném nádvoří zámku. 9–16 hodin.

26. prosince Vánoční koncert.

Státní hrad Trosky

30. a 31. května Dětské dny na Troskách. Namaluj si svůj hrad. Sokolnické ukázky, opékání buřtů, potulní kejklíři. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

2. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

9. července Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, ohňová show, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce 19–22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

16. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

23. července Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, ohňová show, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce 19–22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

30. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

1. a 2. srpna Čertovské slavnosti. Ukázka pekelných řemesel, divadelní a hudební vystoupení, rohatý sokolník a lukostřelec, celodenní rej bytostí pekelných… Sobota od 9 do 22 hodin, neděle od 9 do 18 hodin. Vstupné: 150 Kč, snížené 90 Kč. Opravdoví čerti mají vstupné zdarma.

6. srpna Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, ohňová show, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

12. srpna Pozorování Perseid. Večerní prohlídka prodloužena do noci. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 1 hodiny. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

20. srpna Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, ohňová show, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

22. srpna Trosecký širák. Festival trampských písní. Občerstvení zajištěno, teplé oblečení s sebou. Západy slunce bývají na Troskách úchvatné, doporučujeme vzít si s sebou fotoaparáty, dalekohledy a raději i baterky. Hvězdná obloha je velmi pěkně viditelná, je zde minimální světelné znečištění. Kiosek s občerstvením bude v provozu na všech akcích. Akce s programem se nekonají pouze za velmi nepříznivého počasí. Více na facebook.com/shtrosky, tel. 481 313 925, trosky@npu.cz . Akce od 18 do 2 hodin. Vstupné: 150 Kč, snížené 100 Kč.

Státní zámek Zákupy

4. dubna Otevření zámku pro veřejnost. Zámek otevírá novou pokladnu a zázemí pro návštěvníky. Malý okruh zámeckými interiéry, délka prohlídky 50 minut. Zahrnuje mimo jiné zámeckou kapli sv. Františka z Assisi, pokoje císařova nejvyššího hofmistra Karla hraběte Bombellese, císařskou jídelnu, apartmá císaře (např. biliárový sál, oblékárna, salon), ložnici císařského páru a apartmá císařovny (např. pracovna, pokoj komorné, salon). Velký okruh zámeckými interiéry, délka prohlídky 80 minut. Zahrnuje všechny místnosti malého okruhu a dále pokoje v severním křídle zámku, které sloužily jako pokoje hostů císaře a císařovny (např. apartmá ovdovělé císařovny Karolíny Augusty, ložnice a pracovna císaře Františka Josefa I., pokoj korunní princezny Štěpánky). Součástí velkého okruhu je také výstava Zapomenuté zámky, na níž návštěvníci uvidí i unikátní tzv. rytinový salon, který není jinak běžně přístupný.

4.–30. dubna Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

4.–30. dubna Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

4.–30. dubna Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální (asi 15 minut).

4.–30. dubna Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému Bojovníkovi, který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

1.–31. května Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

1.–31. května Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1.–31. května Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální (asi 15 minut).

1.–31. května Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému Bojovníkovi, který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

16. května Císařské slavnosti.

23. a 24. května Tvoříme duší. Letos si připomínáme jubilejní X. ročník tradičního prezentačního setkání umělců se zdravotním postižením, spojený přímo se zákupským zámkem; akce se koná na nádvoří zámku a je doprovázena kulturním programem (hudební a taneční vystoupení, prodej rukodělných výrobků chráněných dílen).

1.–30. června Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

1.–30. června Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální (asi 15 minut).

1.–30. června Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému Bojovníkovi, který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

20. června Zámecké perličky – výběr ze slavných divadelních scén. Oživené večerní prohlídky vybraných prostor zámku v podání členů Divadelního souboru Havlíček Zákupy na téma Svatojánský čas a láska (Romeo a Julie, Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské). Prohlídky v čase 1822 hodin. Pro velký zájem doporučujeme předchozí rezervaci na tel. 487 857 278.

1.–31. července Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1.–31. července Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

1.–31. července Prohlídky s princeznou. Prohlídka s princeznou je zkrácená prohlídka interiérů zámku určená dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně, oblečená v kostýmu princezny, si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává děti hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Cílem je, aby se děti prohlídky aktivně účastnily a nemusely jenom mlčky naslouchat průvodcovskému textu pro dospělé, který mnohdy ani nemohou chápat. Délka, rytmus prohlídky i informace jsou těmto malým návštěvníkům přizpůsobeny. Časy prohlídek: 10.30 a 14.30 hod. Pro velký zájem je nutná předchozí rezervace vstupenek na tel. 487 857 278.

1.–31. července Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální (asi 15 minut).

1.–31. července Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému Bojovníkovi, který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

1.–31. srpna Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

1.–31. srpna Prohlídky s princeznou. Prohlídka s princeznou je zkrácená prohlídka interiérů zámku určená dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně, oblečená v kostýmu princezny, si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává děti hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Cílem je, aby se děti prohlídky aktivně účastnily a nemusely jenom mlčky naslouchat průvodcovskému textu pro dospělé, který mnohdy ani nemohou chápat. Délka, rytmus prohlídky i informace jsou těmto malým návštěvníkům přizpůsobeny. Časy prohlídek: 10.30 a 14.30 hod. Pro velký zájem je nutná předchozí rezervace vstupenek na tel. 487 857 278.

1.–31. srpna Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1.–31. srpna Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální (asi 15 minut).

1.–31. srpna Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému Bojovníkovi, který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

8. srpna Výstava ohařů v parku.

1.–30. září Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

1.–30. září Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1.–30. září Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální (asi 15 minut).

1.–30. září Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému Bojovníkovi, který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

11.13. září Výstava jiřin.

1.–31. října Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

1.–31. října Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1.–31. října Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální (asi 15 minut).

1.–31. října Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému Bojovníkovi, který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

1. listopadu Prohlídky pro opozdilce.

1. listopadu Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1. listopadu Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální (asi 15 minut).

1. listopadu Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému Bojovníkovi, který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

1. listopadu Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

28. a 29. listopadu Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

5. a 6. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

12. a 13. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

19. a 20. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

 

Královéhradecký kraj

Státní zámek Hrádek u Nechanic

28.–31. března Velikonoce na zámku. Připomínka tradic v historickém prostředí. Vše o Velikonocích se dozvíte ve svátečně vyzdobené expozici. Výchovný program – akce je vhodná pro školy. Zpřístupněna bude i zámecká kuchyně, kde můžete ochutnat originální sváteční zámecký likér! Na Velikonoční pondělí bude v 10 hodin mše svatá v zámecké kapli sv. Anny.

1.–6. dubna Velikonoce na zámku. Připomínka tradic v historickém prostředí. Vše o Velikonocích se dozvíte ve svátečně vyzdobené expozici. Výchovný program – akce je vhodná pro školy. Zpřístupněna bude i zámecká kuchyně, kde můžete ochutnat originální sváteční zámecký likér! V Pondělí velikonoční bude v 10 hodin mše svatá v zámecké kapli sv. Anny.

11.–14. června Hudební festival Romantický Hrádek, XVII. ročník festivalu klasické hudby. Díla mistrů v podání našich i zahraničních význačných koncertních umělců.

20. června Letní slunovrat na zámku. Novinka! Přivítání léta v kouzelném večerním zámeckém prostředí za doprovodu hraběcí rodiny, služebnictva a tajemných hostů (večerní prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech). Poprvé v historii bude pro veřejnost zpřístupněna hodinová věž, v případě příznivého počasí s vyhlídkou z ochozu věže.

11.–31. července Výstava Hrádek u Nechanic a rod Harrachů. Fotografie a dokumenty vztahující se ke stavebně historickému vývoji budovy zámku a k majitelům zdejšího panství, aktuálně doplněná o nové exponáty.

18. a 19. července Přijelo panstvo! Veselé historky ze života na zámku před 100 lety v podání herců ochotnických divadel a hostů (kostýmové prohlídky). Expozice zámku se slavnostní květinovou výzdobou. Sobotní odpolední a večerní program na nádvoří zámku: od 15 do 17 hodin floristická dílna, od 19 hodin koncert folkové skupiny Lokálka z Hradce Králové.

1.–23. srpna Výstava Hrádek u Nechanic a rod Harrachů. Fotografie a dokumenty vztahující se ke stavebně historickému vývoji budovy zámku a k majitelům zdejšího panství, aktuálně doplněná o nové exponáty.

15. a 16. srpna Přijelo panstvo! Veselé historky ze života na zámku před 100 lety v podání herců ochotnických divadel a hostů (kostýmové prohlídky). Expozice zámku se slavnostní květinovou výzdobou. Sobotní odpolední a večerní program na nádvoří zámku: od 15 do 17 hodin Setkání s folklorem vystoupení folklorních souborů, 19 hodin divadelní představení Nechanického ochotnického spolku NOS.

28.–30. listopadu Vánoce na zámku. Prohlídky vánočně vyzdobeného zámku s průvodcem. Vše o Vánocích se dozvíte ve svátečně vyzdobené expozici. Akce je vhodná pro školy. Kuchařky vám uvaří anglický punč, kávu a čaj v zámecké kuchyni. Prodej vánočního cukroví, perníčků, vánočních ozdob, drobných dárků a suvenýrů. V hale před kaplí prodej adventních věnců, svícnů a dalších vánočních radostí.

28. listopadu Vánoční koncert. Začátek v 18.30 a ve 20 hodin.

1.–13. prosince Vánoce na zámku. Prohlídky vánočně vyzdobeného zámku s průvodcem. Vše o Vánocích se dozvíte ve svátečně vyzdobené expozici. Akce je vhodná pro školy. Kuchařky vám uvaří anglický punč, kávu a čaj v zámecké kuchyni. Prodej vánočního cukroví, perníčků, vánočních ozdob, drobných dárků a suvenýrů. V hale před kaplí prodej adventních věnců, svícnů a dalších vánočních radostí.

5. prosince Vánoční koncert. Začátek v 18.30 a ve 20 hodin.

12. prosince Vánoční koncert. Začátek v 18.30 a ve 20 hodin.

 

Hospitál a Betlém Kuks

28.–29. března Zpřístupnění po celkové rekonstrukci. Barokní komplex v údolí řeky Labe založil hrabě František Antonín Špork. Původní využití hospitálu dodnes připomíná barokní lékárna, která je jednou z nejstarších v Evropě, kromě ní je přístupný i klášterní kostel a pod ním umístěná hraběcí hrobka. Prostor před průčelím hospitálu zdobí sochy Ctností a Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna, který je autorem i nedalekých pískovcových reliéfů v místě zvaném Betlém.

18. dubna Mezinárodní den památek a sídel. Speciální komentované prohlídky po obnoveném areálu památky. Prohlídky od 9 do 17 hodin.

24. – 26. dubna Zahradnické trhy v Kuksu. Bohatá nabídka balkonových rostlin, bylinek, kaktusů, stromků a dalšího sortimentu včetně doplňků, které by v zahradách neměly chybět. Doprovodný program 24. dubna od 12 do 18 hodin, 25. dubna od 9 do 18 hodin, 26. dubna od 9 do 16 hodin.

2. května Vítání jara. Májové víno na Kuksu: organizuje sdružení Siduri ve spolupráci s obcí Kuks. Bude zahrnovat pochůzkovou degustaci vín v hospitálu a u Galerie českých vín (od 11 do 15 hod.), komentovanou prohlídku naučné vinařské stezky, řízenou degustaci vín v Galerii českých vín od 16 hodin. Nebudou chybět stánky s informačními materiály a občerstvením, akce a výtvarné dílny pro děti.

22. května Festival Muzejních nocí. Mezinárodní svátek doprovázený speciálními prohlídkami Českého farmaceutického muzea. Prohlídky od 19 do 22 hodin.

29. května Noc kostelů. Mezinárodní svátek doprovázený speciálními prohlídkami a koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru pod vedením Víta Havlíčka. Program od 18 do 20 hodin.

13. a 14. června Víkend otevřených zahrad. Speciální komentované prohlídky v areálu a v bylinkové zahradě, prohlídka nového zázemí zahradníků od 9 do 17 hodin.

27. června Zahajovací koncert festivalu Hudební léto Kuks. Začátek v 18 hodin.

1.–31. července Kouzlo apatyky a bylinkářství. Víte, že kdysi se nemoci léčily třeba práškem z lebky oběšence nebo dračí krví? Ve starém hospitálu milosrdných bratří v Kuksu lze poznat tajemství dávných lékařů v nejstarší barokní lékárně ve střední Evropě a navrch si vyrobit vlastní tabletku a čípek v jediném farmaceutickém muzeu v České republice. Vůni starých bylinek a procházku sadem, kde mniši pěstovali ovoce pro své pacienty, nabízí pro celou rodinu velká zahrada za hospitálem.

11. července Hudební léto Kuks. Koncert komorní hudby v rámci festivalu Hudební léto Kuks. Začátek v 18 hodin.

25. července Hudební léto Kuks. Koncert komorní hudby v rámci festivalu Hudební léto Kuks. Začátek v 18 hodin.

1.–31. srpna Kouzlo apatyky a bylinkářství. Víte, že kdysi se nemoci léčily třeba práškem z lebky oběšence nebo dračí krví? Ve starém hospitále milosrdných bratří v Kuksu lze poznat tajemství dávných lékařů v nejstarší barokní lékárně ve střední Evropě a navrch si vyrobit vlastní tabletku a čípek v jediném farmaceutickém muzeu v České republice. Vůni starých bylinek a procházku sadem, kde mniši pěstovali ovoce pro své pacienty, nabízí pro celou rodinu velká zahrada za hospitálem.

8. srpna Hudební léto Kuks. Koncert komorní hudby v rámci festivalu Hudební léto Kuks. Začátek v 18 hodin.

22. srpna Hudební léto Kuks. Koncert komorní hudby v rámci festivalu Hudební léto Kuks. Začátek v 18 hodin.

27.30. srpna Theatrum Kuks. Festival barokního divadla, opery a hudby.

12. září Vinobraní. Celodenní akce doprovázená bohatým kulturním programem a prezentací vinařství. Od 10 do 19 hodin.

3. října Svatohubertská slavnost. Celodenní akce doprovázená bohatým kulturním programem a aktivitami z oblasti myslivosti a poznání přírody. Od 10 do 19 hodin.

13. a 14. listopadu Vánoční trhy. Trhy s prodejem tradičních řemeslných výrobků doprovázené kulturním programem (koncerty, prohlídky). Trhy od 9 do 16 hodin.

20. a 21. listopadu Vánoční trhy. Trhy s prodejem tradičních řemeslných výrobků doprovázené kulturním programem (koncerty, prohlídky). Trhy od 9 do 16 hodin.

12. prosince Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční. Vánoční koncert v kostele Nejsvětější Trojice.

Státní zámek Náchod

4. dubna Odemykání zámku s Ottaviem Piccolominim. Prohlídky I. okruhu (Piccolominská expozice) s knížetem Ottaviem Piccolomini, který představí návštěvníkům své honosné zámecké sídlo, na závěr krátké hudební vstupy v podání žáků ZUŠ Police nad Metují.  Prohlídky v 10, 12 a 14 hodin.

18. dubna Mezinárodní den památek a historických sídel. Komentované prohlídky půd nad hlavními zámeckými budovami v 11 a 15 hodin. Vstup zdarma.

1. května Prohlídky piccolominské expozice se sníženým vstupným (o 30 %) pro všechny návštěvníky.

2. května Mše svatá. Mše v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie v 16 hodin.

7. května Ohňostroj pod zámkem k 70. výročí konce druhé světové války v 21.45 hodin.

8. května Prohlídky piccolominské expozice se sníženým vstupným (o 30 %) pro všechny návštěvníky.

6. června Mše svatá. Mše v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie v 16 hodin.

18. a 19. červnaPohádka Čertův poklad. Představení pro děti s Veronikou Dobrodinskou a Markem Dobrodinským. Princezna Jasmína netrpělivě očekává svého ženicha, aby poznala jeho pravou povahu, vymění se se svou služkou Žofií. Podobný nápad však dostane i princ a jeho sluha. A aby toho ještě nebylo málo, všichni se dozvídají, že pan král před lety slíbil princeznu drakovi za ženu. Kdo je pravý hrdina a kdo má upřímné srdce se dozvíte v této veselé pohádce. Délka představení cca 50 min. Začátek představení v každou celou hodinu od 9 do 13 hodin a dále podle rezervací. Jednotná cena 75 Kč. Pedagogický doprovod zdarma! Rezervace na tel. 604 381 520 nebo e-mailu: agentura.veronika@centrum.cz, www.agenturaveronika.cz, volejte prosím pondělí až pátek od 13 do18 hodin.

27. června Výstava historických vozidel. Zveme všechny návštěvníky na výstavu historických vozidel a motocyklů KHV Metuje Velké Petrovice, která se uskuteční na nádvoří. V areálu zámku od 13 do 16 hodin. Vstupné 30 Kč.

27. června Ze života na zámku. Prohlídky expozice Na dvoře vévodském s průvodci v kostýmech, vyprávění o životě na zámku a v podzámčí. Prohlídky v 12.30, 13.30, 14.30, 15 hodin. Vstupné: dospělí 50 Kč, snížené 30 Kč + vstupné na historická vozidla 30 Kč.

1.–31. července Prázdninové pohádkové prohlídky pro děti. Prohlídky budou probíhat v expozici Na dvoře vévodském a průvodcem malých návštěvníků bude sám vévoda Petr Biron nebo jeho dcera Kateřina Vilemína. Děti se od vévody nebo vévodkyně dozvědí něco málo z historie a vyslechnou si pohádku o náchodském zámku. Na závěr budou mít možnost vyfotografovat se přímo v interiéru expozice v kostýmu krále či princezny. Délka prohlídky 25 minut. Prohlídky od úterý do neděle v 9.30, 11.30, 13 a v 15 hodin.

4. července Mše svatá. Mše v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie v 16 hodin.

4.–6. července Hrady objevované a opěvované: Na dvoře vévodském. Prohlídky v kostýmech v expozici Na dvoře vévodském, ukázky živé hudby ZUŠ Police nad Metují v hudebním salonu, informační panel o životě spisovatele Aloise Jiráska.

10.–11. července Večerní prohlídky s Černou paní. Přijďte i vy si s námi vychutnat tu jedinečnou atmosféru zámeckých komnat po setmění. Prohlídky I. okruhu (Piccolominská expozice) budou oživené scénkami z historie zámku a hudebními vstupy v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Prohlídky začínají ve 21, 22 a v případě zájmu i ve 23 hodin. Nutná rezervace na tel. 491 426 201, 608 181 921 nebo na prokopova.lucie@npu.cz. Vstupné: 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 360 Kč.

25.–26. července Šermířská vystoupení: Manové Přemysla Otakara. Krátká komentovaná vystoupení na I. nádvoří nebo v gotickém sklepení.

1.–31. srpna Prázdninové pohádkové prohlídky pro děti. Prohlídky budou probíhat v expozici Na dvoře vévodském a průvodcem malých návštěvníků bude sám vévoda Petr Biron nebo jeho dcera Kateřina Vilemína. Děti se od vévody nebo vévodkyně dozvědí něco málo z historie a vyslechnou si pohádku o náchodském zámku. Na závěr budou mít možnost vyfotografovat se přímo v interiéru expozice v kostýmu krále či princezny. Délka prohlídky 25 minut. Prohlídky od úterý do neděle v 9.30, 11.30, 13 a v 15 hodin.

1. srpna Mše svatá. Mše v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie v 16 hodin.

1.–2. srpna Hrady objevované a opěvované: Na dvoře vévodském. Prohlídky v kostýmech v expozici Na dvoře vévodském, ukázky živé hudby ZUŠ Police nad Metují v hudebním salonu, informační panel o životě spisovatele Aloise Jiráska.

14.–15. srpna Večerní prohlídky s Černou paní. Přijďte i vy si s námi vychutnat tu jedinečnou atmosféru zámeckých komnat po setmění. Prohlídky I. okruhu (Piccolominská expozice) budou oživené scénkami z historie zámku a hudebními vstupy v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Prohlídky začínají ve 21, 22 a v případě zájmu i ve 23 hodin. Nutná rezervace na tel. 491 426 201, 608 181 921 nebo na prokopova.lucie@npu.cz. Vstupné: 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 360 Kč.

5. září Kuronské slavnosti. Celodenní bohatý kulturní program v celém zámeckém areálu, konaný na počest vévody Petra Birona, divadlo, hudba, řemeslné trhy…

5. září Večerní prohlídky s Černou paní. Přijďte i vy si s námi vychutnat tu jedinečnou atmosféru zámeckých komnat po setmění. Prohlídky I. okruhu (Piccolominská expozice) budou oživené scénkami z historie zámku a hudebními vstupy v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Prohlídky začínají ve 21, 22 a v případě zájmu i ve 23 hodin. Nutná rezervace na tel. 491 426 201, 608 181 921 nebo na prokopova.lucie@npu.cz. Vstupné: 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 360 Kč.

12. září Mše svatá. Mše v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie v 16 hodin.

12. a 13. září Dny evropského dědictví: expozice řádů, medailí, vyznamenání, mincí a šperků. Prohlídky v 10 a ve 14 hodin. Vstup zdarma.

3. října Mše svatá. Mše v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie v 16 hodin.

30. a 31. října Večerní prohlídky: Ottavio Piccolomini se loučí s návštěvníky. Přijďte si i vy s námi vychutnat tu jedinečnou atmosféru zámeckých komnat po setmění. Svým honosným sídlem vás provede sám kníže Ottavio Piccolomini, který vás seznámí i se svojí manželkou Marií Benignou, známou jako Černá paní. Na závěr zazní ukázka z renesanční a barokní hudby v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Vstupné: 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 360 Kč. Začátek prohlídek v 17.30, 18.30 a v případě zájmu i v 19.30 hodin. Nutná rezervace na tel. 491 426 201, 608 181 921 nebo e-mailu: prokopova.lucie@npu.cz.

23.–26. listopadu Advent pro MŠ, ZŠ a jiné objednané skupiny. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku od 8 do 13 hodin. Vstupné: ZŠ 50 Kč, MŠ 30 Kč. Nutná rezervace na tel. 491 426 201, 608 181 921 nebo e-mailu: prokopova.lucie@npu.cz.

27. listopadu Předvánoční koncert. Tradiční koncert ve velkém sále na I. nádvoří, začátek v 18 hodin. Vstupné na koncert 60 Kč.

27.–29. listopadu Advent pro veřejnost. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku. Otevřeno od 10 do 16 hodin. Poslední prohlídka v 15 hodin. Tradiční koncert ve velkém sále na I. nádvoří, začátek v 18 hodin. Vstupné na koncert 60 Kč.

Státní zámek Opočno

1.–6. dubna Velikonoční výzdoba zámku. Prohlídky expozic v duchu velikonočních svátků.

18. a 19. dubna Den památek: zpřístupnění pánské koupelny. Prohlídky rozšířené o soukromou koupelnu knížete Josefa Colloredo-Mannsfelda.

1.–30. června Opočenské hudební léto 2015. Večerní koncerty vážné hudby v zámecké obrazárně. Pořádá Opočenská beseda.

13. a 14. června Zámecký pohár Opočno. Tradiční rybářské závody v malebném prostředí zámeckého parku. Pořádá MO ČRS Opočno. Program bude upřesněn.

1.–31. července Opočenské hudební léto 2015. Večerní koncerty vážné hudby v zámecké obrazárně. Pořádá Opočenská beseda.

4.–6. července Svátky růží. Šestý ročník prohlídek zámku provoněných bohatými historickými vazbami ze stovek květin, zejména jejich královny – růže.

1.–31. srpna Opočenské hudební léto 2015. Večerní koncerty vážné hudby v zámecké obrazárně. Pořádá Opočenská beseda.

29. srpna Hradozámecká noc opočenská. Večerní prohlídky s oživenými postavami. Prohlídky 17.30–20 hodin a 21–23 hodin.

29. srpna Závěrečné vystoupení kursu renesančních tanců. Vystoupení na nádvoří zámku. Premiéra od 18 hodin a od 20 hodin repríza.

1.–30. září Opočenské hudební léto 2015. Večerní koncerty vážné hudby v zámecké obrazárně. Pořádá Opočenská beseda.

5. září Dny evropského kulturního dědictví: přednáška Horčička a Opočno. Přednáška v expozici zámku o malíři a správci opočenské obrazové sbírky Františku Horčičkovi. Začátek v 17 hodin.

5.–13. září Dny evropského kulturního dědictví: výstava Horčička a Opočno. O malíři a správci opočenské obrazové sbírky Františku Horčičkovi.

8.–10. listopadu 48. mezinárodní setkání sokolníků. Evropsky významná sokolnická akce Klubu sokolníků ČMMJ. Dopolední nástupy sokolníků, slavnostní večerní výřady ulovené zvěře za zvuku loveckých fanfár, ukázky lovu s dravci pro veřejnost. Program bude upřesněn.

Státní zámek Ratibořice

3.–6. dubna Keramika a drátenické řemeslo. Na začátku nové turistické sezony vás srdečně zveme k návštěvě každoroční prodejní výstavy užitkové a dekorativní keramiky, letos doplněné o díla tradičního drátenického řemesla. Výstava doplněná nápaditými květinovými dekoracemi se bude konat v běžně nepřístupných prostorách barokních zámeckých sklepení. Otevřeno od 10 do 16 hodin.

18. dubna Mezinárodní den památek a historických sídel: Příběh zámku a zámek příběhů. Během netradiční prohlídky ožijí ve vyprávění zkušeného průvodce málo známé osudy nebo zapomenuté děje a příběhy ze života majitelů zámku a jejich rodinných příslušníků. Délka prohlídky 90120 minut. Začátky prohlídek: v 16 a 17 hodin. Vstupenky je nutno rezervovat předem. Rezervace prohlídek a podrobné informace na telefonním čísle 491 452 123, e-mail: info@zamekratiborice.cz.

1.3. května Květinové matiné u vévodkyně Zaháňské: kaleidoskop zajímavostí a vzpomínek na slavný Vídeňský kongres z roku 1815. Při procházce zámeckými interiéry se na chvíli vrátíte do roku, ve kterém byl u Waterloo poražen Napoleon a v němž také jednal proslulý Vídeňský mírový kongres. Slavnostní květinová aranžmá a další výzdoba zámeckých interiérů vám připomenou časy oslnivých společenských úspěchů a největších lásek krásné vévodkyně Zaháňské. Prohlídku květinových vazeb, dekorací a další výzdoby můžete absolvovat samostatně nebo v doprovodu průvodce. Otevřeno od 10 do 16.30 hodin.

10.–14. června Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic. Postavy,důvěrně známé z knihy Babička vás přivítají v místech, ve kterých se děj románu odehrává. Při návštěvě v zámku narazíte na namyšleného komorníka Leopolda, pozdravíte vznešenou paní kněžnu a její milou schovanku, komtesu Hortenzii. Ve mlýně vás budou vyhlížet veselý mlynář s panímámou mlynářkou a houfem ratibořických dětí s jejich hrami, zpěvy a říkadly. Na Starém bělidle vás potěší setkání s laskavou babičkou a vnoučaty. Otevřeno od 9 do 16 hodin.

1.–31. července Zkrácená prohlídka zámkem, který obývala paní kněžna z Babičky. Kromě zkrácené prohlídky zámkem, která trvá 30 minut a vrátí nás do doby, kterou známe z Babičky, je zde ke koupi i pracovní sešit S pastelkami po Zámku Ratibořice a okolí, v němž jsou připraveny úkoly pro celou rodinu. V Rudrově mlýně mohou malé děti hledat ukrytého vodníka, za jeho objevení je čeká malá odměna. Babiččino údolí láká k procházce.

18. července VI. ratibořické nocturno. Účinkuje komorní orchestr Bona nota. Když večerním zámeckým parkem zazní skladby evropského baroka a raného klasicismu, snadno vás ve vaší fantazii přenesou do časů galantních nočních dostaveníček krásných dam v krinolínách a urozených pánů v napudrovaných parukách. V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční ve vstupní hale zámku.

1.–31. srpna Zkrácená prohlídka zámkem, který obývala paní kněžna z Babičky. Kromě zkrácené prohlídky zámkem, která trvá 30 minut a vrátí nás do doby, kterou známe z Babičky, je zde ke koupi i pracovní sešit S pastelkami po Zámku Ratibořice a okolí, v němž jsou připraveny úkoly pro celou rodinu. V Rudrově mlýně mohou malé děti hledat ukrytého vodníka, za jeho objevení je čeká malá odměna. Babiččino údolí láká k procházce.

8. srpna Automobiloví veteráni a Swing sextet. Čtrnácté setkání majitelů historických motorových vozidel v Ratibořicích, doprovázené koncertem stále populárních swingových a světových melodií v podání oblíbené náchodské kapely. Začátek ve 13 hodin.

12. září Dny evropského dědictví: příběh zámku a zámek příběhů. Během netradiční prohlídky ožijí ve vyprávění zkušeného průvodce málo známé osudy nebo zapomenuté děje a příběhy ze života majitelů zámku a jejich rodinných příslušníků. Délka prohlídky 90120 minut. Začátky prohlídek v 16, 16.30, 18 a 18.30 hodin. Vstupenky je nutno rezervovat předem na telefonním čísle 491 452 123, e-mail: info@zamekratiborice.cz.

10. a 11. října Podzim v Ratibořicích: slavnost k poctě bohyně zahrad Pomony. Přijďte a nechte se okouzlit bohatstvím a rozmanitostí barev, vůní a tónů zámeckého podzimu! Půvabný je v této době nejen zámecký park, ale rovněž i zámecké interiéry, zaplněné hýřivě barevnou a nápaditou podzimní výzdobou a vůněmi právě sklizeného ovoce. Zároveň také jistě oceníte poetickou atmosféru běžně nepřístupných zámeckých sklepení s bohatou výzdobou. Sami přijdete na to, že nejpohodovější je návštěva zámku na podzim! Stalo se již tradicí, že vám v této době nabízíme možnost volby: samostatnou procházku zámkem nebo naopak komentovanou prohlídku, na které vás bude doprovázet některý z našich nejlepších průvodců. Po návštěvě zámku vás (také již tradičně) bude čekat posezení v malé zámecké kavárně s nabídkou kávy, populárních zákusků, kanapek, zvěřinové paštiky a guláše. Ke koupi budou proslavená jablka z ratibořických sadů! Otevřeno od 9.30 do 16.30 hodin.

3.–6. prosince Advent v Ratibořicích. Během prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku vás přijme paní kněžna. Zámečtí úředníci a služebnictvo vás seznámí s adventními a vánočními zvyky, které se dodržovaly na panském sídle v první polovině 19. století. Ve vstupní hale bude pro vás připraveno tradiční posezení se svařeným vínem, kávou, čajem a s bohatým sortimentem občerstvení. V Rudrově mlýně v Babiččině údolí vás obdobím adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude konat malý adventní trh, kde také možno posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr můžete nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené babiččiny světničky na Starém bělidle. Otevřeno od 9 do 16 hodin. Ve čtvrtek a v pátek pouze pro předem rezervované a objednané prohlídky! Doporučujeme předchozí rezervaci i na sobotu a neděli pro jednotlivce! Rezervace prohlídek pro skupiny i jednotlivce a podrobné informace na telefonním čísle 491 452 123.

12. prosince Adventní předvánoční koncert na zámku v Ratibořicích. Účinkuje smíšený sbor Univerzity Hradec Králové, sbormistr Jiří Skopal. V programu vánočního koncertu zazní populární a známé, ale i méně tradiční skladby od baroka až do současnosti. Začátek v 17 hodin. Vstupenky je možno zakoupit v předprodeji v regionálním informačním centru v České Skalici od 16. listopadu.

 

Pardubický kraj

Státní hrad Kunětická hora

19. dubna Svěcení zvonu. Svěcení nového zvonu pro hradní kapli sv. Kateřiny v 15 hodin, zahraje pardubická kapela Trdlo.

30. dubna Let čarodějnic. Tradiční pálení čarodějnic a zábavní program v amfiteátru pod hradem.

8. května Velký střelecký den. Výstava a ukázky vývoje palných zbraní od středověku po současnost se skupinou historického šermu Corporal.

25.29. května Čertův poklad. Program pro mateřské školy. Pohádkový program z tvůrčí dílny Marka Dobrodinského.

28.–30. května Letní divadelní scéna VČD Pardubice. Balada pro banditu (derniéra). Od 20.30 na rondelu pod věží. Před každým představením večerní prohlídka hradu v 19 hodin.

12.–28. června Letní divadelní scéna VČD Pardubice. Limonádový Joe (premiéra). Od 20.30 na rondelu pod věží. Plus: 23. 6. koncert Věry Špinarové od 20 hodin, 24. 6. koncert Szidi Tobias od 20 hodin. Před každým představením i před koncerty večerní prohlídka hradu v 19 hodin.

2.–5. června Armentum. Hraný výukový program pro ZŠ spojený s prohlídkou hradu.

1. července  až  30. září Velká výstavu rekvizit a kostýmů z televizního seriálu Arabela. Kunětická hora alias Rumburakův hrad si „zahrála“ na počátku osmdesátých let hned v několika dílech coby sídlo Mekoty, Blekoty, Chechoty, Jekoty a dalších známých postaviček, které tu vítaly uprchlého čaroděje Rumburaka, Fantomas zde před Rumburakem na poslední chvíli zachraňoval unesenou princeznu Arabelu. Mezi desítkami vystavených předmětů z Říše pohádek i světa lidí nemohou chybět cestovní plášť a samozřejmě kouzelný prsten. Exponáty z výstavy se poté vracejí zpět do fundusu České televize. Kunětická hora je nadlouho poslední možností k jejich zhlédnutí. Pan Majer doporučuje!

5. července Sokolnictví. Celodenní výstava dravých ptáků s ukázkami výcviku v 11, 14 a 16 hodin.

12. července Hrad řemeslníků. Festival tradičních lidových řemesel, velký prodejní trh na nádvoří i v interiérech hradního paláce.

19. července Král na hradě. Návštěva krále Vladislava Jagellonského na Kunětické hoře.

24. a 25. července Festival České hrady CZ. Multižánrový hudební festival pod hradem.

4. srpna Michal Hromek Consort. Koncert irské hudby v rytířském sále hradního paláce.

23. srpna Dětský den na hradě. Spousta zábavy na konec prázdnin s SHŠ Corporal.

29. srpna Hradozámecká noc a lampionový průvod. Noční prohlídky s doprovodným programem a lampionovým průvodem od 20 hodin.

6. září Dny evropského dědictví. Bezplatné zpřístupnění pernštejnských sklepení pod hradním nádvořím spojené s ochutnávkou vín.

19. září Kunětické vinobraní. Celodenní degustace vybraných českých, moravských i zahraničních vín a doprovodný kulturní program. Od 10 do 17 hodin.

2. října Koncert Vysokoškolského uměleckého souboru. V rytířském sále hradního paláce.

3. října Od parforsních honů k Velké pardubické. Vystoupení trubačů s výkladem o parforsních honech a vzniku slavných koňských dostihů.

Státní hrad Litice

9. května Pochod přes tři hrady. 43. ročník pochodu a 31. ročník jízdy přes tři hrady na kole. Start a cíl v Sopotnici na hřišti. Pro účastníky pochodu sleva na vstupném do hradu Litice.

Víkend v květnu Litické hvězdobraní. Devátý ročník setkání astronomů. Pro veřejnost přednášky a pozorování denní i noční oblohy. Termín bude upřesněn.

Týden v červnu Tradiční řemesla na hradě Litice. Naučný program pro ZŠ zaměřený na výrobu předmětů z proutí (pouze pro předem nahlášené skupiny). Termín bude upřesněn.

Státní zámek Litomyšl

28.–31. březnaZámek uměleckým objektivem. Vyhlášení každoroční fotografické soutěže pro návštěvníky.

28. a 29. března Květina – symbol i inspirace. Slavnostní otevření zámku květinovou výstavou.

1.–6. dubna Květina – symbol i inspirace. Slavnostní otevření zámku květinovou výstavou.

1.–30. dubenProhlídky s paní Kajetánou. Prohlídky pro mateřské školy na objednání.

1.–30. dubnaZámek uměleckým objektivem. Možnost zapojit se do soutěže o nejvydařenější fotografii zámku.

4.–6. dubnaVelikonoce. Expozice vyzdobena květinami, výstava Květina – symbol i inspirace.

11. dubna Svatební sobota.

18. a 19. dubnaMezinárodní den památek a sídel. Kastelánské prohlídky s kaplí a historickým mezipatrem.

25. dubna Svatební sobota.

25. a 26. dubna Lázeňská sezona v Litomyšli. Lázeňské prohlídky v kostýmech.

1.–31. květnaZámek uměleckým objektivem. Možnost zapojit se do soutěže o nejvydařenější fotografii zámku.

1.–31. květnaProhlídky s paní Kajetánou. Prohlídky pro mateřské školy na objednání.

9. května Svatební sobota.

16. května Svatební sobota.

18. května Smetanova Litomyšl. Zahájení stavby pódia.

1.–30. červnaZámek uměleckým objektivem. Možnost zapojit se do soutěže o nejvydařenější fotografii zámku.

1.–30. červnaProhlídky s paní Kajetánou. Prohlídky pro mateřské školy na objednání.

11. června Smetanova Litomyšl. Zahajovací koncert.

1.–31. červenceZámek uměleckým objektivem. Možnost zapojit se do soutěže o nejvydařenější fotografii zámku.

1.–31. července Zkrácené prohlídky pro děti. V červenci a v srpnu od úterý do pátku vždy v 11 a ve 14 hodin lze absolvovat prohlídku s názvem Letní pozastavení. Během volné procházky se návštěvníci dozvědí základní data historická, několik zajímavostí z denního života aristokratické rodiny pobývající na venkovském sídle a budou upozorněni na nejkrásnější exponáty. Z časových důvodů není součástí návštěva historického divadla. Prohlídka trvá 30 minut a je určena hlavně rodinám s dětmi.

5. července Smetanova Litomyšl. Závěrečný koncert.

16. července Smetanova Litomyšl. Ukončení stavby pódia.

25. července Svatební sobota.

1.–31. srpnaZámek uměleckým objektivem. Možnost zapojit se do soutěže o nejvydařenější fotografii zámku.

1.–31. srpna Zkrácené prohlídky pro děti. V červenci a v srpnu od úterý do pátku vždy v 11 a ve 14 hodin lze absolvovat prohlídku s názvem Letní pozastavení. Během volné procházky se návštěvníci dozvědí základní data historická, několik zajímavostí z denního života aristokratické rodiny pobývající na venkovském sídle a budou upozorněni na nejkrásnější exponáty. Z časových důvodů není součástí návštěva historického divadla. Prohlídka trvá 30 minut a je určena hlavně rodinám s dětmi.

8. srpna Svatební sobota.

15. srpna 1798 aneb Waldsteinové otvírají divadlo. Interaktivní divadelní prohlídky.

21. 23. srpna Víkend automobilových veteránů k poctě Elišky Junkové + Veteranklub Litomyšl. Eliška Junková pravidelně na cestě mezi Prahou a rodnou Olomoucí zastavovala v Litomyšli. Na svatební sobotu budou auta odvezena – projížďka po okolí.

22. srpna Svatební sobota.

29. srpna Hradozámecká noc. Noční interaktivní divadelní prohlídky nazvané 1798 aneb Waldsteinové otvírají divadlo.

1.–30. záříZámek uměleckým objektivem. Možnost zapojit se do soutěže o nejvydařenější fotografii zámku.

5. nebo 6. záříDny evropského dědictví. Téma cihla: za příběhem zámku s Eliškou Rackovou (podlahy v mezipatře a na schodišti).

12. září Svatební sobota.

26. září Svatební sobota.

1.–31. říjnaZámek uměleckým objektivem. Možnost zapojit se do soutěže o nejvydařenější fotografii zámku.

10. října Svatební sobota.

24. října Svatební sobota.

28. října Uzavření sezony – Kastelánské prohlídky s kaplí a historickým mezipatrem.

1.28. listopaduZámek uměleckým objektivem. Možnost zapojit se do soutěže o nejvydařenější fotografii zámku.

Státní zámek Slatiňany

18. a 19. dubna Den památek: Pokrok nezastavíš. Speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova "od sklepů až po půdy". Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Podíváte se i do knížecí oratoře v kostele sv. Martina, která je se zámeckou budovou spojena krytou dřevěnou chodbou, a za příznivého počasí vystoupáte na zámeckou věž. Začátek prohlídky vždy v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin. Doporučujeme vstupenky rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

8.–10. května Pokrok nezastavíš. Speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova "od sklepů až po půdy". Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Podíváte se i do knížecí oratoře v kostele sv. Martina, která je se zámeckou budovou spojena krytou dřevěnou chodbou, a za příznivého počasí vystoupáte na zámeckou věž. Začátek prohlídky vždy v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin. Doporučujeme vstupenky rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

16. května Slatiňanské pozastavení. Tradiční kulturní akce pořádaná ve spolupráci s městem Slatiňany. Den plný hudby, tance a her pro děti i dospělé v atraktivním prostředí zámeckého parku.

29. května Velká hradozámecká inventura ve Slatiňanech. Jak pomáhají historické inventáře i poválečné soupisy sbírek a majetku při tvorbě hradních a zámeckých instalací? Podle jakých pravidel expozice vznikají a co mají návštěvníkům v moderní době sdělovat? To a mnohem více se dozvíte při speciální prohlídce na téma instalace prezentace památkového objektu. Začátek prohlídky v 15.30 hodin. Vstupenky je nutné rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

7. června Písňový recitál Jany Sychrovské. Pěvecké vystoupení mezzosopranistky Jany Sychrovské a jejích hostů v působivém prostředí zámecké knihovny. Začátek v 18 hodin. Rezervace míst na čísle 469 681 112.

13. a 14. června Pokrok nezastavíš. Speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova "od sklepů až po půdy". Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Podíváte se i do knížecí oratoře v kostele sv. Martina, která je se zámeckou budovou spojena krytou dřevěnou chodbou, a za příznivého počasí vystoupáte na zámeckou věž. Začátek prohlídky vždy v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin. Doporučujeme vstupenky rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

26. června Chrudimská komorní filharmonie na zámku. Tradiční koncert filharmonické hudby pod širým nebem. Chrudimská komorní filharmonie pod taktovkou dirigenta Martina Profouse vystoupí na nádvoří slatiňanského zámku. Koncert se koná pouze za příznivého počasí. Začátek v 18 hodin.

1.–31. července Prohlídky se žokejkou Latou. Interaktivní zážitková prohlídka pro rodiny s dětmi vedená kostýmovanou průvodkyní. Žokejka klade při prohlídce otázky, které si návštěvníci zapisují do křížovky. Děti se dozvědí řadu zajímavostí ze světa koní a jako odměnu za správné vyluštění tajenky získají jeden z klíčů od tajemné třinácté komnaty. Prohlídky s žokejkou Latou jsou o hlavních prázdninách v úterý, čtvrtek, sobotu a neděli. Dále v nabídce zkrácená interaktivní prohlídka pro nejmenší nazvaná Hračky princezny Charlotty.

3. července Velká Hradozámecká inventura ve Slatiňanech. Jak pomáhají historické inventáře i poválečné soupisy sbírek a majetku při tvorbě hradních a zámeckých instalací? Podle jakých pravidel expozice vznikají a co mají návštěvníkům v moderní době sdělovat? To a mnohem více se dozvíte při speciální prohlídce na téma instalace a prezentace památkového objektu. Začátek prohlídky v 17.30 hodin. Vstupenky je nutné rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

11. a 12. července Pokrok nezastavíš. Speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova "od sklepů až po půdy". Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Podíváte se i do knížecí oratoře v kostele sv. Martina, která je se zámeckou budovou spojena krytou dřevěnou chodbou, a za příznivého počasí vystoupáte na zámeckou věž. Začátek prohlídky vždy v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin. Doporučujeme vstupenky rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

24. a 25. července Noční prohlídky. Program bude upřesněn.

1.–31. srpnaProhlídky se žokejkou Latou. Interaktivní zážitková prohlídka pro rodiny s dětmi vedená kostýmovanou průvodkyní. Žokejka klade při prohlídce otázky, které si návštěvníci zapisují do křížovky. Děti se dozvědí řadu zajímavostí ze světa koní a jako odměnu za správné vyluštění tajenky získají jeden z klíčů od tajemné třinácté komnaty. Prohlídky s žokejkou Latou jsou o hlavních prázdninách v úterý, čtvrtek, sobotu a neděli. Dále v nabídce zkrácená interaktivní prohlídka pro nejmenší nazvaná Hračky princezny Charlotty.

8. a 9. srpna Pokrok nezastavíš. Speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova "od sklepů až po půdy". Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Podíváte se i do knížecí oratoře v kostele sv. Martina, která je se zámeckou budovou spojena krytou dřevěnou chodbou, a za příznivého počasí vystoupáte na zámeckou věž. Začátek prohlídky vždy v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin. Doporučujeme vstupenky rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

12. a 13. srpna Dny evropského dědictví. V rámci Dnů evropského dědictví bude o víkendu v provozu prohlídková trasa Pokrok nezastavíš! Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Podíváte se i do knížecí oratoře v kostele sv. Martina, která je se zámeckou budovou spojena krytou dřevěnou chodbou, a za příznivého počasí vystoupáte na zámeckou věž. Začátek prohlídky vždy v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin. Doporučujeme vstupenky rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

16. srpna Dámský den. Národní hřebčín Kladruby nad Labem ve spolupráci se státním zámkem Slatiňany pořádá tradiční celodenní akci zasvěcenou koním a dámskému jezdectví. Program se uskuteční v atraktivním prostředí zámeckého parku.

29. srpna Hradozámecká noc: noční prohlídky. Program bude upřesněn.

28. září Velká hradozámecká inventura ve Slatiňanech. Jak pomáhají historické inventáře i poválečné soupisy sbírek a majetku při tvorbě hradních a zámeckých instalací? Podle jakých pravidel expozice vznikají a co mají návštěvníkům v moderní době sdělovat? To a mnohem více se dozvíte při speciální prohlídce na téma instalace a  prezentace památkového objektu. Začátek prohlídky v 15.30 hodin. Vstupenky je nutné rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

17. a 18. října Pokrok nezastavíš. Speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova "od sklepů až po půdy". Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Podíváte se i do knížecí oratoře v kostele sv. Martina, která je se zámeckou budovou spojena krytou dřevěnou chodbou, a za příznivého počasí vystoupáte na zámeckou věž. Začátek prohlídky vždy v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin. Doporučujeme vstupenky rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

12. prosince Vánoční jarmark. Město Slatiňany a státní zámek Slatiňany pro vás i letos připravily vánoční jarmark v prostorách nádvoří a kuchyně slatiňanského zámku. Těšit se můžete na velký vánoční strom v nádvoří, možnost nákupu vánočních dárků, sladkých i slaných dobrot, několik hudebních vystoupení i prohlídku vánočně vyzdobených zámeckých pokojů.

19. a 20. prosince Mimořádné zimní prohlídky nazvané Kouzlo vánočního zámku. Zapomeňte na předvánoční stres a shon a přijďte podlehnout kouzelné zimní atmosféře slatiňanského zámku. Přepychově zařízené zámecké interiéry se vám během šesti prosincových dnů představí v nevídané kráse; v jídelně bude bohatě prostřený stůl očekávat návštěvu vzácných hostů, pod vánočním stromem najdete štědrou nadílku pro velké i malé obyvatele zámku a reprezentační salóny zazáří v působivém světle lustrů a lamp. Půlhodinová procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé.

24.27. prosince Mimořádné zimní prohlídky nazvané Kouzlo vánočního zámku. Zapomeňte na předvánoční stres a shon a přijďte podlehnout kouzelné zimní atmosféře slatiňanského zámku. Přepychově zařízené zámecké interiéry se vám během šesti prosincových dnů představí v nevídané kráse; v jídelně bude bohatě prostřený stůl očekávat návštěvu vzácných hostů, pod vánočním stromem najdete štědrou nadílku pro velké i malé obyvatele zámku a reprezentační salóny zazáří v působivém světle lustrů a lamp. Půlhodinová procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé.

Soubor lidových staveb Vysočina

Veselý Kopec

31. ledna – Masopust. Tradiční obchůzka masopustního průvodu v podání vesnické skupiny z Vortové. Od 10 do 16 hodin.

25. dubna – Slavnostní zahájení návštěvnické sezony. Slavnostní kulturní program, dílničky pro děti. Od 10 do 15 hodin.

25.–30. dubna – Od kliky k elektřině. Výstava ve statku z Mokré Lhoty přibližující vývoj pohonných jednotek zemědělských strojů a nářadí.

1.–31. května – Od kliky k elektřině. Výstava ve statku z Mokré Lhoty přibližující vývoj pohonných jednotek zemědělských strojů a nářadí.

16. května – Hrnčířská sobota. Ukázky výroby, prodej, kulturní program. Od 9 do 16 hodin.

1.–30. června – Od kliky k elektřině. Výstava ve statku z Mokré Lhoty přibližující vývoj pohonných jednotek zemědělských strojů a nářadí.

1.–30. června – Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům. V červnu až září patří Veselý Kopec dětem a jejich rodičům, tedy rodinám, které si chtějí společně hrát a prožít příjemné chvíle v zajímavém prostředí expozice lidového stavitelství v přírodě. Takové rodiny mají možnost získat v prodejně upomínkových předmětů dva různé herní plány, podle nichž mohou samostatně procházet mezi roubenými chaloupkami, hledat odpovědi na otázky, které je dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny (úterý–neděle). O víkendech navíc mohou sledovat při práci různé řemeslníky, dozvědět se od nich mnoho zajímavého, něco si vyzkoušet a odnést domů.

13. června – Hoblíček a pilka, to je má špacírka. Co všechno lze vyrobit ze dřeva? Ukázky výroby tradičních předmětů ze dřeva, jejich prodej, dílničky pro děti. Doprovodný kulturní program. Od 10 do 16 hodin.

1.–31. července – Od kliky k elektřině. Výstava ve statku z Mokré Lhoty přibližující vývoj pohonných jednotek zemědělských strojů a nářadí.

1.–31. července – Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům. V červnu až září patří Veselý Kopec dětem a jejich rodičům, tedy rodinám, které si chtějí společně hrát a prožít příjemné chvíle v zajímavém prostředí expozice lidového stavitelství v přírodě. Takové rodiny mají možnost získat v prodejně upomínkových předmětů dva různé herní plány, podle nichž mohou samostatně procházet mezi roubenými chaloupkami, hledat odpovědi na otázky, které je dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny (úterý–neděle). O víkendech navíc mohou sledovat při práci různé řemeslníky, dozvědět se od nich mnoho zajímavého, něco si vyzkoušet a odnést domů.

18. a 19. července – Veselokopecký jarmark. Prodej výrobků lidových, kulturní program. Od 9 do 16 hodin.

1.–31. srpna – Od kliky k elektřině. Výstava ve statku z Mokré Lhoty přibližující vývoj pohonných jednotek zemědělských strojů a nářadí.

1.–31. srpna – Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům. V červnu až září patří Veselý Kopec dětem a jejich rodičům, tedy rodinám, které si chtějí společně hrát a prožít příjemné chvíle v zajímavém prostředí expozice lidového stavitelství v přírodě. Takové rodiny mají možnost získat v prodejně upomínkových předmětů dva různé herní plány, podle nichž mohou samostatně procházet mezi roubenými chaloupkami, hledat odpovědi na otázky, které je dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny (úterý–neděle). O víkendech navíc mohou sledovat při práci různé řemeslníky, dozvědět se od nich mnoho zajímavého, něco si vyzkoušet a odnést domů.

1.–30. září – Od kliky k elektřině. Výstava ve statku z Mokré Lhoty přibližující vývoj pohonných jednotek zemědělských strojů a nářadí.

1.–30. září – Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům. V červnu až září patří Veselý Kopec dětem a jejich rodičům, tedy rodinám, které si chtějí společně hrát a prožít příjemné chvíle v zajímavém prostředí expozice lidového stavitelství v přírodě. Takové rodiny mají možnost získat v prodejně upomínkových předmětů dva různé herní plány, podle nichž mohou samostatně procházet mezi roubenými chaloupkami, hledat odpovědi na otázky, které je dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny (úterý–neděle). O víkendech navíc mohou sledovat při práci různé řemeslníky, dozvědět se od nich mnoho zajímavého, něco si vyzkoušet a odnést domů.

5. září – Posvícení. Tradiční pečivo, ochutnávka dobrot z jiných krajů, kulturní program. Od 10 do 15 hodin.

1.–31. října – Od kliky k elektřině. Výstava ve statku z Mokré Lhoty přibližující vývoj pohonných jednotek zemědělských strojů a nářadí.

3. října – Bramborová sobota. Příležitost k ochutnání tradičních bramborových jídel a dozvědět se vše o pěstování, použití i uskladnění brambor. Od 10 do 15 hodin.

5.13. prosince – Vánoce na Veselém Kopci. Výstava ve všech objektech přibližující lidové zvyky, dárky, ozdoby, pečivo, kulturní program. Otevřeno denně od 9 do 16 hodin.

13. prosince – Předvánoční jarmark. Prodej výrobků lidových výrobců. Od 9 do 15 hodin.

Betlém Hlinsko

Leden až prosinec Živá historie. Speciální programy pro školy i veřejnost.

28.–31. března – Velikonoce na Betlémě. Výstava ve všech roubených objektech, která přibližuje tradiční lidové zvyky. Ukázky výroby velikonočních předmětů. Prodej velikonočních dárečků.

1.–19. dubna – Velikonoce na Betlémě. Výstava ve všech roubených objektech, která přibližuje tradiční lidové zvyky. Ukázky výroby velikonočních předmětů. Prodej velikonočních dárečků.

31. května – Výstava prací výtvarného sboru ZUŠ Hlinsko. Výstava v domku č. p. 178.

27.–30. června – Výstava fotografií. Výstava fotografií členů fotoklubu Městského kulturního klubu Hlinečan Hlinsko, domek č. p. 178.

1.–31. července – Výstava fotografií. Výstava fotografií členů fotoklubu Městského kulturního klubu Hlinečan Hlinsko, domek č. p. 178.

1.–31. srpna – Výstava fotografií. Výstava fotografií členů fotoklubu Městského kulturního klubu Hlinečan Hlinsko, domek č. p. 178.

19.–30. září – Střípky z historie. Výstava přibližující osudy konkrétních obyvatel hlineckého Betléma.

1.–31. října – Střípky z historie. Výstava přibližující osudy konkrétních obyvatel hlineckého Betléma.

1.–8. listopadu – Střípky z historie. Výstava přibližující osudy konkrétních obyvatel hlineckého Betléma.

15.–31. prosince – Betlém vánoční. Výstava ve všech roubených objektech, lidové betlémy, unikátní mechanický betlém R. Frinty.

1.–3. ledna 2016 – Betlém vánoční. Výstava ve všech roubených objektech, lidové betlémy, unikátní mechanický betlém R. Frinty.

 

Akce 2015 – Hrady a zámky

Liberecký kraj

Státní hrad Bezděz

3. dubna Otevření hradu pro sezonu 2015.

4. – 6. dubna Otevření hradu pro sezonu 2015. Velikonoční prohlídky hradu. Prohlídky od 10 do 16.30. V hradní kapli bude vystavena v loňském roce objevená a zrestaurovaná dřevořezba z Křížové cesty „Kladení Krista do hrobu“.

18. - 19. dubna Mezinárodní den památek a sídel. V kapli bude vystavena nalezená dřevořezba z Křížové cesty „Kladení Krista do hrobu“- návštěvníci, kteří neměli možnost vidět tuto dřevořezbu při loňských oslavách 750 let od založení hradu, mají nyní jedinečnou příležitost si ji v klidu prohlédnout - letos jediná možnost! V tyto dny bude mimořádně otevřen ochoz bezdězské hradní kaple.

 

 

23. května Ve stínu májové noci aneb „Noc hradních kaplí“. Kaple nasvícená jen svíčkami, večerní a noční rozhledy z Velké věže. Šermířské a hudební vystoupení Bibus spiritus „O velkém nepřátelství Peregrina Puše a Mikuláše z Potštejna“. Ohňová show: noční kejklení s ohněm. Program od 19 do 23 hodin. Vstupné 100 Kč, děti do 15let 50 Kč, baterky s sebou!

4. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

4. – 6. července Tři dny ve středověku. Oblíbené šermířské vystoupení skupiny Askalon Vás nejen pobaví, ale i historicky poučí. Gotické brnění a zbraně budou řinčet na celém druhém nádvoří! Mediální téma: Rytíři a turnaje - průvodci při prohlídkách budou hovořit o významu rytířů a středověkých turnajů na královských hradech. Vystoupení v 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

11. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

11. července Bezdězská čtyřka: Blue grass a country minifestival. Na hradě budou pro návštěvníky celý den postupně hrát 4 kapely: Red leaf, dívčí kapela Od plotny skok, Fámy s Petrem Kůsem (známý bluegrassový muzikant viz Blanket) a skupina Barbecue s Pavlem Handlíkem. Začátek v 11 hodin.

18. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

25. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

25. – 31. července Šermířské oživení. Šermířská skupina Askalon se Vám tentokrát představí v příběhu z Třicetileté války, tomu budou odpovídat i jejich kostýmy a lehké zbraně. Začátek vystoupení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

1. a 2. srpna Šermířské oživení. Šermířská skupina Askalon se Vám tentokrát představí v příběhu z Třicetileté války, tomu budou odpovídat i jejich kostýmy a lehké zbraně. Začátek vystoupení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

1. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

8. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

8. a 9. srpna Šermířské rozvernosti v novém představení. Skupina scénického šermu a divadla Bibus spiritus uvádí příběh: O velkém nepřátelství Peregrina Puše a Mikuláše z Potštejna“. Začátky představení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30. Občerstvení zajištěno.

15. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

22. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

28. - 29. srpna České hrady.cz. Letní hudební festival konající se na 8 objektech NPÚ.

29. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.


5. - 6. září Dny evropského dědictví. Vystoupí šermíři ze skupiny VSŠ Askalon. Časy vystoupení: 11, 12.30, 14 a 15.30 hodin. Také bude v tyto dny mimořádně otevřen ochoz hradní kaple.

Státní hrad a zámek Frýdlant

Od 1.5. do konce sezony bude v kapli zpřístupněna expozice KLENOTY Z DEPOZITÁŘŮ a to liturgické předměty, které se používaly při bohoslužbách v zámecké kapli /monstrance, ciboria, kalichy/.

2. května Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

13. a 14. května Mimořádné zpřístupnění knihovny formou samostatné prohlídky. Skupiny budou omezeny počtem 12 osob, proto doporučujeme rezervaci na tel: 482 312 130.

15. - 17. května Valdštejnské slavnosti. V rámci slavností na zámku v sobotu 16. 5. bude večerní komponovaný pořad a v neděli 17. 5. snídaně s Valdštejnem.

20. a 21. května Zpřístupnění hradní věže. V tyto dny bude mimořádně zpřístupněna jako samostatná prohlídka hradní věž. Otevřena je od 9:00 do 16:00 hodin. Věž  není součásti žádného prohlídkového okruhu, jedná se o samostatný vstup. Dostat se na ni mohou zájemci pouze s průvodcem, každá skupinka na věž může mít maximálně 12 osob vzhledem k omezenému prostoru na ochozu a poměrně náročnému výstupu po točitém schodišti. Prohlídka věže stojí: dospělí - 100Kč, děti -  70 Kč. Věž od paty měří 49 metrů, od zámeckého nádvoří na vrchol věže je to téměř 300 schodů. Z věže je krásný pohled na město i okolí včetně celého panoramatu Jizerských hor, vždyť věž je srdcem a centrem Frýdlantska. Věž je  nejstarší památkou Frýdlantska, ještě před kamennou věží zde stávala vysoká dřevěná věž. Věž byla odjakživa majákem všem poutníkům a kupcům, vedla tudy stará kupecká stezka z jižní Evropy směrem na sever.

 

6. června Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

8. července Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat. V zámecké kuchyni se budou péct pravé zámecké koláčky, které mohou návštěvníci ochutnat.

18. a 19. července Zpřístupnění hradní věže. V tyto dny bude mimořádně zpřístupněna jako samostatná prohlídka hradní věž. Otevřena je od 9:00 do 16:00 hodin. Věž  není součásti žádného prohlídkového okruhu, jedná se o samostatný vstup. Dostat se na ni mohou zájemci pouze s průvodcem, každá skupinka na věž může mít maximálně 12 osob vzhledem k omezenému prostoru na ochozu a poměrně náročnému výstupu po točitém schodišti. Prohlídka věže stojí: dospělí - 100Kč, děti -  70 Kč. Věž od paty měří 49 metrů, od zámeckého nádvoří na vrchol věže je to téměř 300 schodů. Z věže je krásný pohled na město i okolí včetně celého panoramatu Jizerských hor, vždyť věž je srdcem a centrem Frýdlantska. Věž je  nejstarší památkou Frýdlantska, ještě před kamennou věží zde stávala vysoká dřevěná věž. Věž byla odjakživa majákem všem poutníkům a kupcům, vedla tudy stará kupecká stezka z jižní Evropy směrem na sever.

6. srpna Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

19. srpna Velký jazzový koncert.

29. srpna Hradozámecká noc.

5. a 6. září Dny evropského dědictví - Mimořádné zpřístupnění knihovny formou samostatné prohlídky. Skupiny budou omezeny počtem 12 osob, proto doporučujeme rezervaci na tel: 482 312 130.

12. září Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

? Vánoce na zámku.

Termín i program bude upřesněn.

Státní hrad Grabštejn

4. dubna Zpřístupnění nového okruhu se sochou sv. Barbory. Zahájení sezony. Příjezd sv. Barbory.

První dubnovou sobotu budete moci poprvé zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století.

Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem.

V den otevření veřejnosti bude Barbora na prohlídkách slavnostně odhalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat.

6. dubna Velikonoce na Grabštejně. Druhý ročník alternativní možnosti trávení svátků jara - Velikonoc. Čekají vás tematicky laděné prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem s kostýmovanými průvodci, výtvarné dílny, kde si budete moci vyzkoušet oblíbené vykrajování a zdobení perníčků, pletení pomlázek, výrobu vrbových píšťalek, dekorace z proutků, vejdunků i dalších tradičních materiálů.

18. dubna Mezinárodní den památek a sídel - Výstava "25 let demokratické péče o památky". Den věnovaný čtvrtstoletí obnovy SH Grabštejn. V letošním roce slaví hrad Grabštejn 25 let od počátku své poslední rekonstrukce a naplňuje tak zcela jedno z hlavních mediálních témat NPÚ pro letošní rok - a to "25 let demokratické památkové péče". Formou moderované besedy nás od 14:00 ve Velkém sálu východního křídla seznámí hlavní aktéři hradní obnovy s mnohdy nelehkým děním během posledních více než dvou dekád. (Seznam pozvaných, kteří nabídku k účasti přijali, bude průběžně aktualizován.) Poté se přesuneme do Návštěvnického centra v půdním prostoru nad východním křídlem, kde proběhne vernisáž výstavy "Grabštejn v době nedávné aneb od ruiny k národní kulturní památce".

26. – 29. května Divadýlko Kuba. Divadlo se zkrácenou prohlídkou pro školní výlety.

29. května Noc kostelů. Chcete-li vidět z Grabštejna to nejdůležitější a nejkrásnější, přijďte na Grabštejn během noci kostelů – průvodkyně vás nejen zevrubně seznámí se všemi nuancemi souvisejícími s kaplí sv. Barbory, jejíž atmosféru si budete moci vychutnat o poznání déle než na běžných prohlídkách, ale zavede vás i do expozice se sochou svaté Barbory, původní gotické sochy hradní patronky z pol. 15. století, kde budete mít příležitost užít si kouzlo této památky v netradičním večerním čase. Čas strávený v kapli vám zpříjemní svým zpěvem sólista Opery ND pan Luděk Vele.

(Vstupné jako na běžnou prohlídku: 100,-/70,- Doba trvání: cca 50 minut)

31. května Den dětí na Grabštejně. Den věnovaný těm nejmenším - počínaje možností projít hrad s pohádkovou postavou (kostýmovaným průvodcem) přes nabídku venkovních herních aktivit až po výrobu postavičky Jiřího Mehla ze Střelic a dalších drobností v návštěvnickém centru v prostoru půdy východního křídla. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na hrací a kreslící koutky, galerii zachycující historická zobrazení hradu od dob starších po nedávné období.

9. - 12. června Divadýlko Matýsek. Divadlo se zkrácenou prohlídkou pro školní výlety.

19. června Oslava letního slunovratu. Druhý ročník kladoucí důraz na zvláštní den, který se v naší zeměpisné šířce může pochlubit nejkratší nocí z celého roku. Letos můžete očekávat velkolepý příjezd družiny Jiřího Mehla ze Střelic na koních, k průvodu vycházejícímu z Chotyně se také sami můžete připojit.

Pojďte si s námi tuto "krátkou-dlouhou noc" užít za doprovodu kapel Tyvoleježišpočkej a Bags. Celou akci vám ještě zpříjemní vystoupení provazochodců a efektní fireshow. Večerní program bude navíc doplněn o netradiční prohlídku - interiéry hradu budete mít možnost projít v netradičním sledu a bez průvodce! Pokud tedy Grabštejn chcete „zažít jinak“, je tato jedinečná příležitost pro vás tou pravou.

29. června Vernisáž nová trasy "SKLEPY". Vernisáž nové trasy, která vznikla oddělením od stávající. Rozšíření stávající trasy o nové prostory. První návštěvníci novou trasu uvidí od 1. července.

1. červenec Nová trasa "SKLEPY". Nová prohlídková trasa, která vznikla oddělením od stávající. Rozšíření stávající trasy o nové prostory.

1. – 31. červenec Svatá Barbora. Během letních prázdnin vás hradními interiéry několikrát denně vždy od úterý do neděle provede svatá Barbora, pod jejímž vedením budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu. Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Letohrádek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku.

4. a 5. července Letohrádky. Prohlídky hradu s kostýmovanými průvodci, bohatý doprovodný program (hudba, divadlo, žonglérská čísla a vystoupení zvířat z Veterinární základny Chotyně, stánky s dobrotami i drobnými suvenýry). Pro cizince cizojazyčné texty k prohlídce hradu.

11. července Večerní prohlídky. Prohlídky hradu v rámci projektu "Otevřte 13. komnatu" v netradičním večerním čase a s dalšími "tajemnými" postavami – tentokrát na motivy snímku „Čert ví proč“, který se natáčel mimo jiné i na Grabštejně

25. července Večerní prohlídky. Prohlídky hradu v rámci projektu "Otevřte 13. komnatu" v netradičním večerním čase a s dalšími "tajemnými" postavami – tentokrát na motivy snímku „Čert ví proč“, který se natáčel mimo jiné i na Grabštejně

1. a 2. srpna Řemeslný jarmark na Grabštejně. Obnovení zašlé tradice - tak lze jednoduše zachytit "to hlavní" týkající se letošního historického jarmarku. Nejen, že uvidíte produkty tradičních řemesel a budete moci přihlížet jejich výrobě, ale dokonce si je sami budete moci vyzkoušet. Budete mít možnost se na nádvoří hradu setkat s kovářem, košíkářem, drátenicí i rytíři (historickým šermem).

1. – 31. srpna Svatá Barbora. Během letních prázdnin vás hradními interiéry několikrát denně vždy od úterý do neděle provede svatá Barbora, pod jejímž vedením budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu. Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Letohrádek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku.

1. – 30. srpna Výstava „Franz Clam-Gallas: Pocta šlechtici ducha a muži činu“. Úspěšnou putovní výstavu budete moci zhlédnout i na jednom z hradů, jež dříve byly v majetku F. Clam-Gallase – a to na Grabštejně v Návštěvnickém centru i ve schodišťové galerii k němu vedoucí.

Na své si přijdou i německy mluvící návštěvníci, neboť výstavu máme přislíbenu v obou jazykových mutacích.

22. srpna XXIII. Benefiční koncert. Giuseppe Verdi: Rigoletto.

29. srpna Hradozámecká noc. Letošní Hradozámecká noc bude ve znamení velké přestavby. Ne že by snad hrad sám byl během ní přestavován, ale spolu s dr. Jiřím Mehlem ze Střelic budete mít možnost prožít ještě jednou renesanční dobu a atmosféru největší stavební změny, jíž hrad v novověku prošel. A na závěr prohlídky vás čeká ochutnávka renesanční speciality!

5. a 6. září Festival slova + EHD. Dny evropského (kulturního) dědictví: Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si nahazování omítky, případně rytí sgrafit, čeká je i prohlídka běžně nepřístupných prostor a poučený výklad s důrazem na poznání týkající se hradu Grabštejna.

Festival slova je nově vznikající tradicí, jež má návštěvníkům přiblížit slovo v různých jeho podobách – formou divadelních představení, recitace či písní a čtení divadelních souborů i jednotlivců z blízka i daleka.

31. října Zakončení sezony. Odjezd sv. Barbory. Poslední říjnový den budete moci letos naposledy zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století.

Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem.

V poslední den jejího letošního vystavení bude Barbora na prohlídkách slavnostně zahalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat.

28. a 29. listopadu Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

4. prosince Svátek sv. Barbory. Po předchozím objednání si můžete projít „opuštěný“ hrad se sv. Barborou i v zimě. Platí i pro menší skupiny – v 10, 11 a 12 hodin. Pod vedením sv. Barbory budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.

5. prosince Vánoce na Grabštejně. Počátkem prosince si tradičně připomeneme nejen adventní čas, nýbrž i svátek patronky naší hradní kaple, sv. Barbory. Můžete se těšit nejen na zimně laděné prohlídky hradu, ale i něco teplého na zahřátí (včetně medoviny) a sladkého i slaného k zakousnutí, čeká Vás i další program - hudba, zpěvy a jiné – a samozřejmě naši kostýmovaní průvodci s adventním vyprávěním.

Letošní novinkou bude Česká mše vánoční v podání sólisty Opery ND pana Luďka Veleho za doprovodu pěveckého sboru.

6. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

12. a 13. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

19. a 20. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

Státní zámek Hrubý Rohozec

20. a 21. března Mimořádné prohlídky. Mimořádné prohlídky s návštěvní dobou od 10 do 15 hodin! Otevřeny budou dva hlavní prohlídkové okruhy, třetí jen v případě, že bude volný průvodce.

28. a 29. března Mimořádné prohlídky. Mimořádné prohlídky s návštěvní dobou od 10 do 15 hodin! Otevřeny budou dva hlavní prohlídkové okruhy, třetí jen v případě, že bude volný průvodce.

18. a 19. dubna Putování za renesancí. Speciální prohlídky běžně nepřístupných míst zaměřené na architekturu objektu.

5. a 6. července Móda sedmi staletí. Prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech, kdy v každé místnosti čeká jiný průvodce, takže i výklad je pestrý, netradiční, neboť skupinu si postupně předá více průvodců. Zpřístupněny všechny tři prohlídkové trasy.

11. a 12. července Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

1. a 2. srpna Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

1. a 2. srpna Od Mikuláše k Mikuláši. Prohlídky zámku oživené scénkami ze života majitelů zámku, tedy od Mikuláše Des Fours jako prvního majitele Hrubého Rohozce z tohoto rodu po Mikuláše Vladimíra Des Fours Walderode jako předposledního majitele.

29. srpna Hradozámecká noc. Kostýmované noční prohlídky zámku.

29. a 30. srpna Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

12. a 13. září Dny kulturního dědictví - Putování za renesancí. Prohlídky zaměřené na architekturu objektu.

25. – 31. prosince Vánoční prohlídky.

1. ledna 2016 Vánoční prohlídky.

Státní zámek Lemberk

1. - 12. dubna Výstava Dětské výtvarné práce. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci ve výstavní síni zámku.

1. – 30. dubna Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

4. – 6. dubna Velikonoce na zámku. Prohlídka velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídky s průvodcem.

17. dubna Mezinárodní den památek a historických sídel – Slavnostní odhalení pamětní desky. Slavnostní odhalení kopie pamětní desky věnované památce zesnulých vojáků z Prusko-rakouské války, kteří zemřeli v roce 1758 na zámku Lemberk a byli pochování v nedalekém lese. Protože se původní pamětní deska z roku 1907 nedochovala a výklenek po ní zůstal na vstupní bráně prázdný, nechala správa zámku v roce 2014 zhotovit podle dochované dokumentace její kopii, kterou slavnostně odhalí k Mezinárodnímu dni památek a historických sídel.

Slavnostní odhalení se uskuteční v 11.00 hodin u vstupní brány zámku.

 

18. dubna Mezinárodní den památek a historických sídel - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den 9 - 15 hodin.

1. května Svatozdislavský benefiční koncert – 15. ročník. Tradiční charitativní komponovaný pořad plný hudby a poezie (letos v duchu klasiky), pořádaný k uctění památky a odkazu svaté Zdislavy z Lemberka. Výtěžek koncertu bude věnován Hospicové péči sv. Zdislavy v Liberci. Začátek ve 14 hodin, společenský sál ve 2. patře.

1. – 3. května Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

1. – 31. května Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

1. – 31. května Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

8. - 10. května Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

11. května Přednáška „Vývoj zdislavského kultu“. V rámci pravidelných přednášek Společnosti přátel historie města Jablonného v Podještědí přednáší kastelánka zámku Lemberk Renata Černá. Začátek v 17 hodin v zasedací místnosti radnice.

 

24. května Svatodušní bohoslužba. Tradiční svatodušní bohoslužba v zámecké kapli Seslání Ducha svatého. Začátek bohoslužby v 18 hodin.

 

30. května Zdislavská pouť - Zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům. Mimořádné zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům s možností modlitby a rozjímání. Světnička bude otevřena po celý den od 9 do 17 hodin.

 

 

30. května Zdislavská pouť - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena
po celý den od 9 do 17 hodin.

1. – 30. června Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

1. – 30. června Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

2. června Zpřístupnění nového prohlídkového okruhu. Trvalé zpřístupnění nového prohlídkového okruhu zaměřeného na vývoj uměleckých stylů od konce 18. století. Prohlídkový okruh bude zpřístupněn bez průvodce.

 

1. - 12. července Prázdniny na věži - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16.30 hodin.

1. – 31. července Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

1. – 31. července Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

1. – 31. srpna Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

1. – 31. srpna Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

11. - 23. srpna Prázdniny na věži - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16.30 hodin.

1. – 30. září Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

1. – 30. září Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

12. září Dny evropského dědictví - Noční prohlídky zámku s živými obrazy. Netradiční prohlídky zámku, které budou vedeny po stejné trase, na které již v roce 1882 provázel vrátný hraběte Eduarda Clam-Gallase. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout „rytířský sál, pijárnu, sál bajek, kuchyň, zámeckou kapli, komnatu paní Zdislavy a hlásnici.“ Netradiční prohlídka zámku bude navíc obohacena o půdní prostory. Akce od 9 do 22 hodin. Jednotlivé časy prohlídek budou stanoveny na pokladně.

26. – 28. září Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

1. – 31. října Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

1. – 31. října Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

28. října Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

31. října Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

1. listopadu Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

1. listopadu Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

1. listopadu Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

Státní zámek Sychrov

28. a 29. března Velikonoční trhy. Na čestném dvoře zámku od 9 do 16 hodin. Trhy budou obohaceny i doprovodným programem. Vstupné: plné Kč 50,-/osoba, snížené (děti do 15-ti let) Kč 30,-/osoba.

 

18. a 19. dubna Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích. Vstupenky lze zakoupit na www.evstupenka.cz, rezervace se nepřijímají.

 

 

25. dubna Sraz 1st US Veteran club. Zámecký park od 10 do 16 hodin.

 

25. dubna Sobota s Montgolfiery na Sychrově. Akce v zámeckém parku pro rodiny s dětmi.

9. a 10. května Svatební dny. Akce pro ty, kdo chtějí vidět, jak může vypadat svatba na zámku a co všechno jsme schopni svatebčanům zajistit.

 

 

 

17. května Módní přehlídka. Módní přehlídka v zámecké galerii.

 

 

30. a 31. května Pohádkový park. Park plný soutěží pro děti. Každé dítě dostane za odměnu dárek. Součástí je i čokoládová bitva.

 

 

14. června Dětská módní přehlídka. Odpoledne na zámku pro rodiny s dětmi (za hezkého počasí v parku, za nepříznivého v zámecké galerii).

 

1. – 31. července Prohlídky s princeznou. Prohlídky těmi nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Na závěr se děti mohou s princeznou vyfotit. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin realizovány několikrát denně, včetně pondělí. V nabídce také zámecké sklepení s Medvědí galerií a park s možností hry pro celou rodinu. V průběhu roku příležitostně i pohádkové prohlídky a další akce pro rodiny s dětmi.

3. července Lenka Filipová. Open-air koncert v zámeckém parku.

25. července Noc operety. Koncert v zámeckém parku.

 

1. – 31. srpna Prohlídky s princeznou. Prohlídky těmi nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Na závěr se děti mohou s princeznou vyfotit. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin realizovány několikrát denně, včetně pondělí. V nabídce také zámecké sklepení s Medvědí galerií a park s možností hry pro celou rodinu. V průběhu roku příležitostně i pohádkové prohlídky a další akce pro rodiny s dětmi.

 

14. a 15. srpna Klasika pod hvězdami. Operní představení v zámeckém parku (představení je kompletně zastřešeno).

 

 

22. srpna Skotské hry. Tradiční skotské hry v zámeckém parku.

 

 

29. srpna Noc muzikálů. Akce se koná v zámeckém parku.

 

 

3. října Slavnost jablka. Akce nejen pro rodiny s dětmi.

 

 

17. října Módní přehlídka. Módní přehlídka v zámecké galerii.

 

 

24. a 25. října Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích.

 

 

14. a 15. listopadu Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích.

 

 

17. listopadu Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích.

 

28. a 29. listopadu Vánoční trhy. Trhy na čestném nádvoří zámku.
9 – 16 hodin.

 

26. prosince Vánoční koncert.

Státní hrad Trosky

30. a 31. května Dětské dny na Troskách. Namaluj si svůj hrad. Sokolnické ukázky, opékání buřtů, potulní kejklíři. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

2. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

9. července Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce 19 – 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

16. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

23. července Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce 19 – 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

30. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

1. a 2. srpna Čertovské slavnosti. Ukázka pekelných řemesel, divadelní a hudební vystoupení, rohatý sokolník a lukostřelec, celodenní rej bytostí pekelných… Sobota od 9 do 22 hodin, neděle od 9 do 18 hodin. Vstupné: 150 Kč, snížené 90 Kč. Opravdoví čerti mají vstupné zdarma.

 

 

6. srpna Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

12. srpna Pozorování perseid. Večerní prohlídka prodloužena do noci. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 1 hodiny. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

20. srpna Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

22. srpna Trosecký širák. VIII. ročník festivalu trampských písní. Občerstvení zajištěno, teplé oblečení s sebou. Západy slunce bývají na Troskách úchvatné, doporučujeme vzít si s sebou fotoaparáty, dalekohledy a raději i baterky. Hvězdná obloha je velmi pěkně viditelná, je zde minimální světelné znečištění. Kiosek s občerstvením bude v provozu na všech akcích. Akce s programem se nekonají pouze za velmi nepříznivého počasí. Více info na: facebook.com/shtrosky, tel. 481 313 925, trosky@npu.cz nebo na  . Akce od 18 do 2 hodin. Vstupné: 150 Kč, snížené 100 Kč.

 

 

 

Státní zámek Zákupy

4. dubna Otevření zámku pro veřejnost. Zámek otevírá novou pokladnu a zázemí pro návštěvníky. Prohlídky zámku probíhají formou Malého a Velkého okruhu: Malý okruh zámeckými interiéry - délka prohlídky 50 minut. Prohlídka malého okruhu zahrnuje mimo jiné zámeckou kapli sv. Františka z Assisi, pokoje císařova nejvyššího hofmistra Karla hraběte Bombellese, císařskou jídelnu, apartmá císaře (např. biliárový sál, oblékárna, salon), ložnici císařského páru a apartmá císařovny (např. pracovna, pokoj komorné, salon). Velký okruh zámeckými interiéry - délka prohlídky 80 minut. Prohlídka velkého okruhu zahrnuje všechny místnosti malého okruhu a dále pokoje v severním křídle zámku, které sloužily jako pokoje hostů císaře a císařovny (např. apartmá ovdovělé císařovny Karolíny Augusty, ložnice a pracovna císaře Františka Josefa I., pokoj korunní princezny Štěpánky). Součástí velkého okruhu je také výstava "Zapomenuté zámky", v rámci níž návštěvníci uvidí i unikátní tzv. rytinový salon, který není jinak běžně přístupný.

4. – 30. dubna Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

4. – 30. dubna Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

4. – 30. dubna Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

4. – 30. dubna Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

1. – 31. května Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 31. května Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1. – 31. května Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

1. – 31. května Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

16. května zámek Zákupy: Císařské slavnosti.

23. a 24. května Tvoříme duší. Letos si připomínáme jubilejní X. ročník tradičního prezentačního setkání umělců se zdravotním postižením, spojený přímo se zákupským zámkem; akce se koná na nádvoří zámku a je doprovázena kulturním programem (hudební a taneční vystoupení, prodej rukodělných výrobků chráněných dílen).

1. – 30. června Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 30. června Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

1. – 30. června Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

20. června „Zámecké perličky“ – výběr ze slavných divadelních scén.

Oživené večerní prohlídky vybraných prostor zámku v podání členů Divadelního souboru Havlíček Zákupy na téma „Svatojánský čas a láska“ (Romeo a Julie, Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské). Prohlídky v čase 18 - 22 hodin.

Pro velký zájem doporučujeme předchozí rezervaci na tel.: 487 857 278

1. – 31. července Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1. – 31. července Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 31. července Prohlídky s princeznou. Prohlídka s princeznou je zkrácená prohlídka interiérů zámku určená dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně, oblečená v kostýmu princezny, si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává děti hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Cílem je, aby se děti prohlídky aktivně účastnily a nemusely jenom mlčky naslouchat průvodcovskému textu pro dospělé, který mnohdy ani nemohou chápat. Délka, rytmus prohlídky i informace jsou těmto malým návštěvníkům přizpůsobeny. Časy prohlídek: 10:30 a 14:30 hod. Pro velký zájem je nutná předchozí rezervace vstupenek na tel. 487 857 278.

1. – 31. července Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

1. – 31. července Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

1. – 31. srpna Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 31. srpna Prohlídky s princeznou. Prohlídka s princeznou je zkrácená prohlídka interiérů zámku určená dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně, oblečená v kostýmu princezny, si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává děti hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Cílem je, aby se děti prohlídky aktivně účastnily a nemusely jenom mlčky naslouchat průvodcovskému textu pro dospělé, který mnohdy ani nemohou chápat. Délka, rytmus prohlídky i informace jsou těmto malým návštěvníkům přizpůsobeny. Časy prohlídek: 10:30 a 14:30 hod. Pro velký zájem je nutná předchozí rezervace vstupenek na tel. 487 857 278.

1. – 31. srpna Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1. – 31. srpna Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

1. – 31. srpna Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

8. srpna Výstava ohařů v parku.

1. – 30. září Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 30. září Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1. – 30. září Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

1. – 30. září Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

11. - 13. září Výstava jiřin.

1. – 31. října Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 31. října Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1. – 31. října Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

1. – 31. října Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

1. listopadu Prohlídky pro opozdilce.

1. listopadu Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

1. listopadu Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

1. listopadu Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

1. listopadu Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

28. a 29. listopadu Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

5. a 6. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

12. a 13. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

19. a 20. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

Akce 2015 – Hrady a zámky

Liberecký kraj

Státní hrad Bezděz

3. dubna Otevření hradu pro sezonu 2015.

 

 

4. – 6. dubna Otevření hradu pro sezonu 2015. Velikonoční prohlídky hradu. Prohlídky od 10 do 16.30. V hradní kapli bude vystavena v loňském roce objevená a zrestaurovaná dřevořezba z Křížové cesty „Kladení Krista do hrobu“.

 

 

18. - 19. dubna Mezinárodní den památek a sídel. V kapli bude vystavena nalezená dřevořezba z Křížové cesty „Kladení Krista do hrobu“- návštěvníci, kteří neměli možnost vidět tuto dřevořezbu při loňských oslavách 750 let od založení hradu, mají nyní jedinečnou příležitost si ji v klidu prohlédnout - letos jediná možnost! V tyto dny bude mimořádně otevřen ochoz bezdězské hradní kaple.

 

 

23. května Ve stínu májové noci aneb „Noc hradních kaplí“. Kaple nasvícená jen svíčkami, večerní a noční rozhledy z Velké věže. Šermířské a hudební vystoupení Bibus spiritus „O velkém nepřátelství Peregrina Puše a Mikuláše z Potštejna“.  Ohňová show: noční kejklení s ohněm. Program od 19 do 23 hodin. Vstupné 100 Kč, děti do 15let 50 Kč, baterky s sebou!

 

 

4. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

 

 

4. – 6. července Tři dny ve středověku. Oblíbené šermířské vystoupení skupiny Askalon Vás nejen pobaví, ale i historicky poučí. Gotické brnění a zbraně budou řinčet na celém druhém nádvoří! Mediální téma: Rytíři a turnaje - průvodci při prohlídkách budou hovořit o významu rytířů a středověkých turnajů na královských hradech. Vystoupení v 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

 

 

11. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

 

11. července Bezdězská čtyřka: Blue grass a country minifestival. Na hradě budou pro návštěvníky celý den postupně hrát 4 kapely: Red leaf, dívčí kapela Od plotny skok, Fámy s Petrem Kůsem (známý bluegrassový muzikant viz Blanket) a skupina Barbecue s Pavlem Handlíkem. Začátek v 11 hodin.

 

 

18. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

 

25. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

25. – 31. července Šermířské oživení. Šermířská skupina Askalon se Vám tentokrát představí v příběhu z Třicetileté války, tomu budou odpovídat i jejich kostýmy a lehké zbraně. Začátek vystoupení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

 

 

1. a 2. srpna Šermířské oživení. Šermířská skupina Askalon se Vám tentokrát představí v příběhu z Třicetileté války, tomu budou odpovídat i jejich kostýmy a lehké zbraně. Začátek vystoupení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

 

 

1. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

8. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

8. a 9. srpna Šermířské rozvernosti v novém představení. Skupina scénického šermu a divadla Bibus spiritus uvádí příběh: „O velkém nepřátelství Peregrina Puše a Mikuláše z Potštejna“. Začátky představení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30. Občerstvení zajištěno.

 

 

15. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

 

22. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

28. - 29. srpna České hrady.cz. Letní hudební festival konající se na 8 objektech NPÚ.

 

 

29. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.


5. - 6. září Dny evropského dědictví. Vystoupí šermíři ze skupiny VSŠ Askalon. Časy vystoupení: 11, 12.30, 14 a 15.30 hodin. Také bude v tyto dny mimořádně otevřen ochoz hradní kaple.

 

Státní hrad a zámek Frýdlant

Od 1.5.  do konce sezony bude v kapli zpřístupněna expozice  KLENOTY Z DEPOZITÁŘŮ a to liturgické předměty, které se používaly při bohoslužbách v zámecké kapli /monstrance, ciboria, kalichy/.

2. května Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

 

13. a 14. května Mimořádné zpřístupnění knihovny formou samostatné prohlídky. Skupiny budou omezeny počtem 12 osob, proto doporučujeme rezervaci na tel: 482 312 130.

 

15. - 17. května Valdštejnské slavnosti. V rámci slavností na zámku v sobotu 16. 5. bude večerní komponovaný pořad a v neděli 17. 5. snídaně s Valdštejnem.

 

 

20. a 21. května Zpřístupnění hradní věže. V tyto dny bude mimořádně zpřístupněna jako samostatná prohlídka hradní věž. Otevřena je od 9:00 do 16:00 hodin. Věž  není součásti žádného prohlídkového okruhu, jedná se o samostatný vstup. Dostat se na ni mohou zájemci pouze s průvodcem, každá skupinka na věž může mít maximálně 12 osob vzhledem k omezenému prostoru na ochozu a poměrně náročnému výstupu po točitém schodišti. Prohlídka věže stojí: dospělí - 100Kč, děti -  70 Kč. Věž od paty měří 49 metrů, od zámeckého nádvoří na vrchol věže je to téměř 300 schodů. Z věže je krásný pohled na město i okolí včetně celého panoramatu Jizerských hor, vždyť věž je srdcem a centrem Frýdlantska. Věž je  nejstarší památkou Frýdlantska, ještě před kamennou věží zde stávala vysoká dřevěná věž. Věž byla odjakživa majákem všem poutníkům a kupcům, vedla tudy stará kupecká stezka z jižní Evropy směrem na sever.

 

 

6. června Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

 

 

8. července Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat. V zámecké kuchyni se budou péct pravé zámecké koláčky, které mohou  návštěvníci  ochutnat.

 

 

18. a 19. července Zpřístupnění hradní věže. V tyto dny bude mimořádně zpřístupněna jako samostatná prohlídka hradní věž. Otevřena je od 9:00 do 16:00 hodin. Věž  není součásti žádného prohlídkového okruhu, jedná se o samostatný vstup. Dostat se na ni mohou zájemci pouze s průvodcem, každá skupinka na věž může mít maximálně 12 osob vzhledem k omezenému prostoru na ochozu a poměrně náročnému výstupu po točitém schodišti. Prohlídka věže stojí: dospělí - 100Kč, děti -  70 Kč. Věž od paty měří 49 metrů, od zámeckého nádvoří na vrchol věže je to téměř 300 schodů. Z věže je krásný pohled na město i okolí včetně celého panoramatu Jizerských hor, vždyť věž je srdcem a centrem Frýdlantska. Věž je  nejstarší památkou Frýdlantska, ještě před kamennou věží zde stávala vysoká dřevěná věž. Věž byla odjakživa majákem všem poutníkům a kupcům, vedla tudy stará kupecká stezka z jižní Evropy směrem na sever.

 

 

 

6. srpna Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

 

 

19. srpna Velký jazzový koncert.

 

 

29. srpna Hradozámecká noc.

 

 

5. a 6. září Dny evropského dědictví - Mimořádné zpřístupnění knihovny formou samostatné prohlídky. Skupiny budou omezeny počtem 12 osob, proto doporučujeme rezervaci na tel: 482 312 130.

 

12. září Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

 

 

? Vánoce na zámku.

Termín i program bude upřesněn.

 

 

Státní hrad Grabštejn

 

4. dubna Zpřístupnění nového okruhu se sochou sv. Barbory. Zahájení sezony. Příjezd sv. Barbory.

První dubnovou sobotu budete moci poprvé zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století.

Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem.

V den otevření veřejnosti bude Barbora na prohlídkách slavnostně odhalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat.

 

 

6. dubna Velikonoce na Grabštejně. Druhý ročník alternativní možnosti trávení svátků jara - Velikonoc. Čekají vás tematicky laděné prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem s kostýmovanými průvodci, výtvarné dílny, kde si budete moci vyzkoušet oblíbené vykrajování a zdobení perníčků, pletení pomlázek, výrobu vrbových píšťalek, dekorace z proutků, vejdunků i dalších tradičních materiálů.

 

 

18. dubna Mezinárodní den památek a sídel  - Výstava "25 let demokratické péče o památky". Den věnovaný čtvrtstoletí obnovy SH Grabštejn. V letošním roce slaví hrad Grabštejn 25 let od počátku své poslední rekonstrukce a naplňuje tak zcela jedno z hlavních mediálních témat NPÚ pro letošní rok - a to "25 let demokratické památkové péče". Formou moderované besedy nás od 14:00 ve Velkém sálu východního křídla seznámí hlavní aktéři hradní obnovy s mnohdy nelehkým děním během posledních více než dvou dekád. (Seznam pozvaných, kteří nabídku k účasti přijali, bude průběžně aktualizován.) Poté se přesuneme do Návštěvnického centra v půdním prostoru nad východním křídlem, kde proběhne vernisáž výstavy "Grabštejn v době nedávné aneb od ruiny k národní kulturní památce".

 

 

26. – 29. května Divadýlko Kuba. Divadlo se zkrácenou prohlídkou pro školní výlety.

 

29. května Noc kostelů. Chcete-li vidět z Grabštejna to nejdůležitější a nejkrásnější, přijďte na Grabštejn během noci kostelů – průvodkyně vás nejen zevrubně seznámí se všemi nuancemi souvisejícími s kaplí sv. Barbory, jejíž atmosféru si budete moci vychutnat o poznání déle než na běžných prohlídkách, ale zavede vás i do expozice se sochou svaté Barbory, původní gotické sochy hradní patronky z pol. 15. století, kde budete mít příležitost užít si kouzlo této památky v netradičním večerním čase. Čas strávený v kapli vám zpříjemní svým zpěvem sólista Opery ND pan Luděk Vele.

(Vstupné jako na běžnou prohlídku: 100,-/70,- Doba trvání: cca 50 minut)

 

 

31. května Den dětí na Grabštejně. Den věnovaný těm nejmenším - počínaje možností projít hrad s pohádkovou postavou (kostýmovaným průvodcem) přes nabídku venkovních herních aktivit až po výrobu postavičky Jiřího Mehla ze Střelic a dalších drobností v návštěvnickém centru v prostoru půdy východního křídla. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na hrací a kreslící koutky, galerii zachycující historická zobrazení hradu od dob starších po nedávné období.

 

 

9. - 12. června Divadýlko Matýsek. Divadlo se zkrácenou prohlídkou pro školní výlety.

 

 

19. června Oslava letního slunovratu. Druhý ročník kladoucí důraz na zvláštní den, který se v naší zeměpisné šířce může pochlubit nejkratší nocí z celého roku. Letos můžete očekávat velkolepý příjezd družiny Jiřího Mehla ze Střelic na koních, k průvodu vycházejícímu z Chotyně se také sami můžete připojit.

Pojďte si s námi tuto "krátkou-dlouhou noc" užít za doprovodu kapel Tyvoleježišpočkej a Bags. Celou akci vám ještě zpříjemní vystoupení provazochodců a efektní fireshow. Večerní program bude navíc doplněn o netradiční prohlídku -  interiéry hradu budete mít možnost projít v netradičním sledu a bez průvodce! Pokud tedy Grabštejn chcete „zažít jinak“, je tato jedinečná příležitost pro vás tou pravou.

 

 

29. června Vernisáž nová trasy "SKLEPY". Vernisáž nové trasy, která vznikla oddělením od stávající. Rozšíření stávající trasy o nové prostory. První návštěvníci novou trasu uvidí od 1. července.

 

 

1. červenec Nová trasa "SKLEPY". Nová prohlídková trasa, která vznikla oddělením od stávající. Rozšíření stávající trasy o nové prostory.

 

 

1. – 31. červenec Svatá Barbora. Během letních prázdnin vás hradními interiéry několikrát denně vždy od úterý do neděle provede svatá Barbora, pod jejímž vedením budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.  Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Letohrádek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku.

 

4. a 5. července Letohrádky. Prohlídky hradu s kostýmovanými průvodci, bohatý doprovodný program (hudba, divadlo, žonglérská čísla a vystoupení zvířat z Veterinární základny Chotyně, stánky s dobrotami i drobnými suvenýry). Pro cizince cizojazyčné texty k prohlídce hradu.

 

11. července Večerní prohlídky. Prohlídky hradu v rámci projektu "Otevřte 13. komnatu" v netradičním večerním čase a s dalšími "tajemnými" postavami – tentokrát na motivy snímku „Čert ví proč“, který se natáčel mimo jiné i na Grabštejně

 

 

25. července Večerní prohlídky. Prohlídky hradu v rámci projektu "Otevřte 13. komnatu" v netradičním večerním čase a s dalšími "tajemnými" postavami – tentokrát na motivy snímku „Čert ví proč“, který se natáčel mimo jiné i na Grabštejně

 

 

1. a 2. srpna Řemeslný jarmark na Grabštejně. Obnovení zašlé tradice - tak lze jednoduše zachytit "to hlavní" týkající se letošního historického jarmarku. Nejen, že uvidíte produkty tradičních řemesel a budete moci přihlížet jejich výrobě, ale dokonce si je sami budete moci vyzkoušet. Budete mít možnost se na nádvoří hradu setkat s kovářem, košíkářem, drátenicí i rytíři (historickým šermem).

 

1. – 31. srpna Svatá Barbora. Během letních prázdnin vás hradními interiéry několikrát denně vždy od úterý do neděle provede svatá Barbora, pod jejímž vedením budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.  Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Letohrádek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku.

 

 

1. – 30. srpna Výstava „Franz Clam-Gallas: Pocta šlechtici ducha a muži činu“. Úspěšnou putovní výstavu budete moci zhlédnout i na jednom z hradů, jež dříve byly v majetku F. Clam-Gallase – a to na Grabštejně v Návštěvnickém centru i ve schodišťové galerii k němu vedoucí.

Na své si přijdou i německy mluvící návštěvníci, neboť výstavu máme přislíbenu v obou jazykových mutacích.

 

 

22. srpna XXIII. Benefiční koncert. Giuseppe Verdi: Rigoletto.

 

 

29. srpna Hradozámecká noc. Letošní Hradozámecká noc bude ve znamení velké přestavby. Ne že by snad hrad sám byl během ní přestavován, ale spolu s dr. Jiřím Mehlem ze Střelic budete mít možnost prožít ještě jednou renesanční dobu a atmosféru největší stavební změny, jíž hrad v novověku prošel. A na závěr prohlídky vás čeká ochutnávka renesanční speciality!

 

 

5. a 6. září Festival slova + EHD. Dny evropského (kulturního) dědictví: Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si nahazování omítky, případně rytí sgrafit, čeká je i prohlídka běžně nepřístupných prostor a poučený výklad s důrazem na poznání týkající se hradu Grabštejna.

Festival slova je nově vznikající tradicí, jež má návštěvníkům přiblížit slovo v různých jeho podobách – formou divadelních představení, recitace či písní a čtení divadelních souborů i jednotlivců z blízka i daleka.

 

 

31. října Zakončení sezony. Odjezd sv. Barbory. Poslední říjnový den budete moci letos naposledy zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století.

Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem.

V poslední den jejího letošního vystavení bude Barbora na prohlídkách slavnostně zahalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat.

 

28. a 29. listopadu Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

 

 

4. prosince Svátek sv. Barbory. Po předchozím objednání si můžete projít „opuštěný“ hrad se sv. Barborou i v zimě. Platí i pro menší skupiny – v 10, 11 a 12 hodin. Pod vedením sv. Barbory budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.

 

 

5. prosince Vánoce na Grabštejně. Počátkem prosince si tradičně připomeneme nejen adventní čas, nýbrž i svátek patronky naší hradní kaple, sv. Barbory. Můžete se těšit nejen na zimně laděné prohlídky hradu, ale i něco teplého na zahřátí (včetně medoviny) a sladkého i slaného k zakousnutí, čeká Vás i další program - hudba, zpěvy a jiné – a samozřejmě naši kostýmovaní průvodci s adventním vyprávěním.

Letošní novinkou bude Česká mše vánoční v podání sólisty Opery ND pana Luďka Veleho za doprovodu pěveckého sboru.

 

 

6. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

 

 

12. a 13. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

 

19. a 20. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

 

 

 

Státní zámek Hrubý Rohozec

20. a 21. března Mimořádné prohlídky. Mimořádné prohlídky s návštěvní dobou od 10 do 15 hodin! Otevřeny budou dva hlavní prohlídkové okruhy, třetí jen v případě, že bude volný průvodce.

 

 

28. a 29. března Mimořádné prohlídky. Mimořádné prohlídky s návštěvní dobou od 10 do 15 hodin! Otevřeny budou dva hlavní prohlídkové okruhy, třetí jen v případě, že bude volný průvodce.

18. a 19. dubna Putování za renesancí. Speciální prohlídky běžně nepřístupných míst zaměřené na architekturu objektu.

 

 

5. a 6. července Móda sedmi staletí. Prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech, kdy v každé místnosti čeká jiný průvodce, takže i výklad je pestrý, netradiční, neboť skupinu si postupně předá více průvodců. Zpřístupněny všechny tři prohlídkové trasy.

 

 

11. a 12. července Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

 

 

1. a 2. srpna Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

 

 

1. a 2. srpna Od Mikuláše k Mikuláši. Prohlídky zámku oživené scénkami ze života majitelů zámku, tedy od Mikuláše Des Fours jako prvního majitele Hrubého Rohozce z tohoto rodu po Mikuláše Vladimíra Des Fours Walderode jako předposledního majitele.

 

 

29. srpna Hradozámecká noc. Kostýmované noční prohlídky zámku.

 

 

29. a 30. srpna Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

 

 

12. a 13. září Dny kulturního dědictví - Putování za renesancí. Prohlídky zaměřené na architekturu objektu.

 

25. – 31. prosince Vánoční prohlídky.

 

 

1. ledna 2016 Vánoční prohlídky.

 

Státní zámek Lemberk

1. - 12. dubna Výstava Dětské výtvarné práce. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci ve výstavní síni zámku.

 

 

1. – 30. dubna Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

4. – 6. dubna Velikonoce na zámku. Prohlídka velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídky s průvodcem.

 

 

17. dubna Mezinárodní den památek a historických sídel – Slavnostní odhalení pamětní desky. Slavnostní odhalení kopie pamětní desky věnované památce zesnulých vojáků z Prusko-rakouské války, kteří zemřeli v roce 1758 na zámku Lemberk a byli pochování v nedalekém lese. Protože se původní pamětní deska z roku 1907 nedochovala a výklenek po ní zůstal na vstupní bráně prázdný, nechala správa zámku v roce 2014 zhotovit podle dochované dokumentace její kopii, kterou slavnostně odhalí k Mezinárodnímu dni památek a historických sídel.

Slavnostní odhalení se uskuteční v 11.00 hodin u vstupní brány zámku.

 

18. dubna Mezinárodní den památek a historických sídel - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den 9 - 15 hodin.

 

1. května Svatozdislavský benefiční koncert – 15. ročník. Tradiční charitativní komponovaný pořad plný hudby a poezie (letos v duchu klasiky), pořádaný k uctění památky a odkazu svaté Zdislavy z Lemberka. Výtěžek koncertu bude věnován Hospicové péči sv. Zdislavy v Liberci. Začátek ve 14 hodin, společenský sál ve 2. patře.

 

 

1. – 3. května Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

 

 

1. – 31. května Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

1. – 31. května Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

 

 

8. - 10. května Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

 

11. května Přednáška „Vývoj zdislavského kultu“. V rámci pravidelných přednášek Společnosti přátel historie města Jablonného v Podještědí přednáší kastelánka zámku Lemberk Renata Černá. Začátek v 17 hodin v zasedací místnosti radnice.

 

24. května Svatodušní bohoslužba. Tradiční svatodušní bohoslužba v zámecké kapli Seslání Ducha svatého. Začátek bohoslužby v 18 hodin.

 

30. května Zdislavská pouť - Zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům. Mimořádné zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům s možností modlitby a rozjímání. Světnička bude otevřena po celý den od 9 do 17 hodin.

 

 

30. května Zdislavská pouť - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena
po celý den od 9 do 17 hodin.

 

 

1. – 30. června Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

 

1. – 30. června Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

2. června Zpřístupnění nového prohlídkového okruhu. Trvalé zpřístupnění nového prohlídkového okruhu zaměřeného na vývoj uměleckých stylů od konce 18. století. Prohlídkový okruh bude zpřístupněn bez průvodce.

 

1. - 12. července Prázdniny na věži - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16.30 hodin.

 

1. – 31. července Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

1. – 31. července Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

1. – 31. srpna Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

1. – 31. srpna Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

11. - 23. srpna Prázdniny na věži - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16.30 hodin.

 

 

1. – 30. září Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

1. – 30. září Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

 

12. září Dny evropského dědictví - Noční prohlídky zámku s živými obrazy. Netradiční prohlídky zámku, které budou vedeny po stejné trase, na které již v roce 1882 provázel vrátný hraběte Eduarda Clam-Gallase. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout „rytířský sál, pijárnu, sál bajek, kuchyň, zámeckou kapli, komnatu paní Zdislavy a hlásnici.“ Netradiční prohlídka zámku bude navíc obohacena o půdní prostory. Akce od 9 do 22 hodin. Jednotlivé časy prohlídek budou stanoveny na pokladně.

 

26. – 28. září Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

 

 

1. – 31. října Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

 

1. – 31. října Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

28. října Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

 

 

31. října Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

 

 

1. listopadu Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

 

1. listopadu Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

 

 

1. listopadu Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

Státní zámek Sychrov

28. a 29. března Velikonoční trhy. Na čestném dvoře zámku od 9 do 16 hodin. Trhy budou obohaceny i doprovodným programem. Vstupné: plné Kč 50,-/osoba, snížené (děti do 15-ti let) Kč 30,-/osoba.

 

18. a 19. dubna Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích. Vstupenky lze zakoupit na www.evstupenka.cz, rezervace se nepřijímají.

 

 

25. dubna Sraz 1st US Veteran club. Zámecký park od 10 do 16 hodin.

 

 

25. dubna Sobota s Montgolfiery na Sychrově. Akce v zámeckém parku pro rodiny s dětmi.

 

 

9. a 10. května Svatební dny. Akce pro ty, kdo chtějí vidět, jak může vypadat svatba na zámku a co všechno jsme schopni svatebčanům zajistit.

 

 

 

17. května Módní přehlídka. Módní přehlídka v zámecké galerii.

 

 

30. a 31. května Pohádkový park. Park plný soutěží pro děti. Každé dítě dostane za odměnu dárek. Součástí je i čokoládová bitva.

 

 

14. června Dětská módní přehlídka. Odpoledne na zámku pro rodiny s dětmi (za hezkého počasí v parku, za nepříznivého v zámecké galerii).

 

 

1. – 31. července Prohlídky s princeznou. Prohlídky těmi nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Na závěr se děti mohou s princeznou vyfotit. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin realizovány několikrát denně, včetně pondělí. V nabídce také zámecké sklepení s Medvědí galerií a park s možností hry pro celou rodinu. V průběhu roku příležitostně i pohádkové prohlídky a další akce pro rodiny s dětmi.

 

3. července Lenka Filipová. Open-air koncert v zámeckém parku.

 

25. července Noc operety. Koncert v zámeckém parku.

 

 

1. – 31. srpna Prohlídky s princeznou. Prohlídky těmi nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Na závěr se děti mohou s princeznou vyfotit. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin realizovány několikrát denně, včetně pondělí. V nabídce také zámecké sklepení s Medvědí galerií a park s možností hry pro celou rodinu. V průběhu roku příležitostně i pohádkové prohlídky a další akce pro rodiny s dětmi.

 

 

14. a 15. srpna Klasika pod hvězdami. Operní představení v zámeckém parku (představení je kompletně zastřešeno).

 

 

22. srpna Skotské hry. Tradiční skotské hry v zámeckém parku.

 

 

29. srpna Noc muzikálů. Akce se koná v zámeckém parku.

 

 

3. října Slavnost jablka. Akce nejen pro rodiny s dětmi.

 

 

17. října Módní přehlídka. Módní přehlídka v zámecké galerii.

 

 

24. a 25. října Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích.

 

 

14. a 15. listopadu Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích.

 

 

17. listopadu Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích.

 

28. a 29. listopadu Vánoční trhy. Trhy na čestném nádvoří zámku.
9 – 16 hodin.

 

26. prosince Vánoční koncert.

 

Státní hrad Trosky

30. a 31. května Dětské dny na Troskách. Namaluj si svůj hrad. Sokolnické ukázky, opékání buřtů, potulní kejklíři. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

2. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

9. července Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce 19 – 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

16. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

23. července Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce 19 – 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

30. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

1. a 2. srpna Čertovské slavnosti. Ukázka pekelných řemesel, divadelní a hudební vystoupení, rohatý sokolník a lukostřelec, celodenní rej bytostí pekelných… Sobota od 9 do 22 hodin, neděle od 9 do 18 hodin. Vstupné: 150 Kč, snížené 90 Kč. Opravdoví čerti mají vstupné zdarma.

 

 

6. srpna Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

12. srpna Pozorování perseid. Večerní prohlídka prodloužena do noci. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 1 hodiny. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

20. srpna Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

22. srpna Trosecký širák. VIII. ročník festivalu trampských písní. Občerstvení zajištěno, teplé oblečení s sebou. Západy slunce bývají na Troskách úchvatné, doporučujeme vzít si s sebou fotoaparáty, dalekohledy a raději i baterky. Hvězdná obloha je velmi pěkně viditelná, je zde minimální světelné znečištění. Kiosek s občerstvením bude v provozu na všech akcích. Akce s programem se nekonají pouze za velmi nepříznivého počasí. Více info na: facebook.com/shtrosky, tel. 481 313 925, trosky@npu.cz nebo na  . Akce od 18 do 2 hodin. Vstupné: 150 Kč, snížené 100 Kč.

 

 

 

Státní zámek Zákupy

4. dubna Otevření zámku pro veřejnost. Zámek otevírá novou pokladnu a zázemí pro návštěvníky. Prohlídky zámku probíhají formou Malého a Velkého okruhu: Malý okruh zámeckými interiéry - délka prohlídky 50 minut. Prohlídka malého okruhu zahrnuje mimo jiné zámeckou kapli sv. Františka z Assisi, pokoje císařova nejvyššího hofmistra Karla hraběte Bombellese, císařskou jídelnu, apartmá císaře (např. biliárový sál, oblékárna, salon), ložnici císařského páru a apartmá císařovny (např. pracovna, pokoj komorné, salon). Velký okruh zámeckými interiéry - délka prohlídky 80 minut. Prohlídka velkého okruhu zahrnuje všechny místnosti malého okruhu a dále pokoje v severním křídle zámku, které sloužily jako pokoje hostů císaře a císařovny (např. apartmá ovdovělé císařovny Karolíny Augusty, ložnice a pracovna císaře Františka Josefa I., pokoj korunní princezny Štěpánky). Součástí velkého okruhu je také výstava "Zapomenuté zámky", v rámci níž návštěvníci uvidí i unikátní tzv. rytinový salon, který není jinak běžně přístupný.

 

 

4. – 30. dubna Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

 

4. – 30. dubna Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

 

4. – 30. dubna Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

 

4. – 30. dubna Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

1. – 31. května Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

1. – 31. května Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

 

1. – 31. května Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. května Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

 

16. května zámek Zákupy: Císařské slavnosti.

 

 

23. a 24. května Tvoříme duší. Letos si připomínáme jubilejní X. ročník tradičního prezentačního setkání umělců se zdravotním postižením, spojený přímo se zákupským zámkem; akce se koná na nádvoří zámku a je doprovázena kulturním programem (hudební a taneční vystoupení, prodej rukodělných výrobků chráněných dílen).

 

 

1. – 30. června Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 30. června Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

1. – 30. června Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

20. června „Zámecké perličky“ – výběr ze slavných divadelních scén.

Oživené večerní prohlídky vybraných prostor zámku v podání členů Divadelního souboru Havlíček Zákupy na téma „Svatojánský čas a láska“ (Romeo a Julie, Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské). Prohlídky v čase 18 - 22 hodin.

Pro velký zájem doporučujeme předchozí rezervaci na tel.: 487 857 278

 

1. – 31. července Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

 

1. – 31. července Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. července Prohlídky s princeznou. Prohlídka s princeznou je zkrácená prohlídka interiérů zámku určená dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně, oblečená v kostýmu princezny, si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává děti hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Cílem je, aby se děti prohlídky aktivně účastnily a nemusely jenom mlčky naslouchat průvodcovskému textu pro dospělé, který mnohdy ani nemohou chápat. Délka, rytmus prohlídky i informace jsou těmto malým návštěvníkům přizpůsobeny. Časy prohlídek: 10:30 a 14:30 hod. Pro velký zájem je nutná předchozí rezervace vstupenek na tel. 487 857 278.

 

 

1. – 31. července Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. července Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

 

1. – 31. srpna Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. srpna Prohlídky s princeznou. Prohlídka s princeznou je zkrácená prohlídka interiérů zámku určená dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně, oblečená v kostýmu princezny, si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává děti hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Cílem je, aby se děti prohlídky aktivně účastnily a nemusely jenom mlčky naslouchat průvodcovskému textu pro dospělé, který mnohdy ani nemohou chápat. Délka, rytmus prohlídky i informace jsou těmto malým návštěvníkům přizpůsobeny. Časy prohlídek: 10:30 a 14:30 hod. Pro velký zájem je nutná předchozí rezervace vstupenek na tel. 487 857 278.

 

 

1. – 31. srpna Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

 

1. – 31. srpna Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. srpna Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

 

8. srpna Výstava ohařů v parku.

 

 

1. – 30. září Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 30. září Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

1. – 30. září Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

1. – 30. září Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

11. - 13. září Výstava jiřin.

 

1. – 31. října Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

1. – 31. října Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

 

1. – 31. října Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. října Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

 

1. listopadu Prohlídky pro opozdilce.

 

1. listopadu Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

1. listopadu Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

1. listopadu Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

1. listopadu Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

28. a 29. listopadu Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

5. a 6. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

12. a 13. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

19. a 20. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

Akce 2015 – Hrady a zámky

Liberecký kraj

Státní hrad Bezděz

3. dubna Otevření hradu pro sezonu 2015.

 

 

4. – 6. dubna Otevření hradu pro sezonu 2015. Velikonoční prohlídky hradu. Prohlídky od 10 do 16.30. V hradní kapli bude vystavena v loňském roce objevená a zrestaurovaná dřevořezba z Křížové cesty „Kladení Krista do hrobu“.

 

 

18. - 19. dubna Mezinárodní den památek a sídel. V kapli bude vystavena nalezená dřevořezba z Křížové cesty „Kladení Krista do hrobu“- návštěvníci, kteří neměli možnost vidět tuto dřevořezbu při loňských oslavách 750 let od založení hradu, mají nyní jedinečnou příležitost si ji v klidu prohlédnout - letos jediná možnost! V tyto dny bude mimořádně otevřen ochoz bezdězské hradní kaple.

 

 

23. května Ve stínu májové noci aneb „Noc hradních kaplí“. Kaple nasvícená jen svíčkami, večerní a noční rozhledy z Velké věže. Šermířské a hudební vystoupení Bibus spiritus „O velkém nepřátelství Peregrina Puše a Mikuláše z Potštejna“.  Ohňová show: noční kejklení s ohněm. Program od 19 do 23 hodin. Vstupné 100 Kč, děti do 15let 50 Kč, baterky s sebou!

 

 

4. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

 

 

4. – 6. července Tři dny ve středověku. Oblíbené šermířské vystoupení skupiny Askalon Vás nejen pobaví, ale i historicky poučí. Gotické brnění a zbraně budou řinčet na celém druhém nádvoří! Mediální téma: Rytíři a turnaje - průvodci při prohlídkách budou hovořit o významu rytířů a středověkých turnajů na královských hradech. Vystoupení v 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

 

 

11. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

 

11. července Bezdězská čtyřka: Blue grass a country minifestival. Na hradě budou pro návštěvníky celý den postupně hrát 4 kapely: Red leaf, dívčí kapela Od plotny skok, Fámy s Petrem Kůsem (známý bluegrassový muzikant viz Blanket) a skupina Barbecue s Pavlem Handlíkem. Začátek v 11 hodin.

 

 

18. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

 

25. července Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

25. – 31. července Šermířské oživení. Šermířská skupina Askalon se Vám tentokrát představí v příběhu z Třicetileté války, tomu budou odpovídat i jejich kostýmy a lehké zbraně. Začátek vystoupení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

 

 

1. a 2. srpna Šermířské oživení. Šermířská skupina Askalon se Vám tentokrát představí v příběhu z Třicetileté války, tomu budou odpovídat i jejich kostýmy a lehké zbraně. Začátek vystoupení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30.

 

 

1. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

8. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

8. a 9. srpna Šermířské rozvernosti v novém představení. Skupina scénického šermu a divadla Bibus spiritus uvádí příběh: „O velkém nepřátelství Peregrina Puše a Mikuláše z Potštejna“. Začátky představení: 11 hodin, 12.30, 14 hodin a 15.30. Občerstvení zajištěno.

 

 

15. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

 

22. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.

 

28. - 29. srpna České hrady.cz. Letní hudební festival konající se na 8 objektech NPÚ.

 

 

29. srpna Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 18 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.


5. - 6. září Dny evropského dědictví. Vystoupí šermíři ze skupiny VSŠ Askalon. Časy vystoupení: 11, 12.30, 14 a 15.30 hodin. Také bude v tyto dny mimořádně otevřen ochoz hradní kaple.

 

Státní hrad a zámek Frýdlant

Od 1.5.  do konce sezony bude v kapli zpřístupněna expozice  KLENOTY Z DEPOZITÁŘŮ a to liturgické předměty, které se používaly při bohoslužbách v zámecké kapli /monstrance, ciboria, kalichy/.

2. května Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

 

13. a 14. května Mimořádné zpřístupnění knihovny formou samostatné prohlídky. Skupiny budou omezeny počtem 12 osob, proto doporučujeme rezervaci na tel: 482 312 130.

 

15. - 17. května Valdštejnské slavnosti. V rámci slavností na zámku v sobotu 16. 5. bude večerní komponovaný pořad a v neděli 17. 5. snídaně s Valdštejnem.

 

 

20. a 21. května Zpřístupnění hradní věže. V tyto dny bude mimořádně zpřístupněna jako samostatná prohlídka hradní věž. Otevřena je od 9:00 do 16:00 hodin. Věž  není součásti žádného prohlídkového okruhu, jedná se o samostatný vstup. Dostat se na ni mohou zájemci pouze s průvodcem, každá skupinka na věž může mít maximálně 12 osob vzhledem k omezenému prostoru na ochozu a poměrně náročnému výstupu po točitém schodišti. Prohlídka věže stojí: dospělí - 100Kč, děti -  70 Kč. Věž od paty měří 49 metrů, od zámeckého nádvoří na vrchol věže je to téměř 300 schodů. Z věže je krásný pohled na město i okolí včetně celého panoramatu Jizerských hor, vždyť věž je srdcem a centrem Frýdlantska. Věž je  nejstarší památkou Frýdlantska, ještě před kamennou věží zde stávala vysoká dřevěná věž. Věž byla odjakživa majákem všem poutníkům a kupcům, vedla tudy stará kupecká stezka z jižní Evropy směrem na sever.

 

 

6. června Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

 

 

8. července Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat. V zámecké kuchyni se budou péct pravé zámecké koláčky, které mohou  návštěvníci  ochutnat.

 

 

18. a 19. července Zpřístupnění hradní věže. V tyto dny bude mimořádně zpřístupněna jako samostatná prohlídka hradní věž. Otevřena je od 9:00 do 16:00 hodin. Věž  není součásti žádného prohlídkového okruhu, jedná se o samostatný vstup. Dostat se na ni mohou zájemci pouze s průvodcem, každá skupinka na věž může mít maximálně 12 osob vzhledem k omezenému prostoru na ochozu a poměrně náročnému výstupu po točitém schodišti. Prohlídka věže stojí: dospělí - 100Kč, děti -  70 Kč. Věž od paty měří 49 metrů, od zámeckého nádvoří na vrchol věže je to téměř 300 schodů. Z věže je krásný pohled na město i okolí včetně celého panoramatu Jizerských hor, vždyť věž je srdcem a centrem Frýdlantska. Věž je  nejstarší památkou Frýdlantska, ještě před kamennou věží zde stávala vysoká dřevěná věž. Věž byla odjakživa majákem všem poutníkům a kupcům, vedla tudy stará kupecká stezka z jižní Evropy směrem na sever.

 

 

 

6. srpna Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

 

 

19. srpna Velký jazzový koncert.

 

 

29. srpna Hradozámecká noc.

 

 

5. a 6. září Dny evropského dědictví - Mimořádné zpřístupnění knihovny formou samostatné prohlídky. Skupiny budou omezeny počtem 12 osob, proto doporučujeme rezervaci na tel: 482 312 130.

 

12. září Audience Albrechta z Valdštejna. Na zámku bude po celý den přítomen vévoda a každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat.

 

 

? Vánoce na zámku.

Termín i program bude upřesněn.

 

 

Státní hrad Grabštejn

 

4. dubna Zpřístupnění nového okruhu se sochou sv. Barbory. Zahájení sezony. Příjezd sv. Barbory.

První dubnovou sobotu budete moci poprvé zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století.

Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem.

V den otevření veřejnosti bude Barbora na prohlídkách slavnostně odhalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat.

 

 

6. dubna Velikonoce na Grabštejně. Druhý ročník alternativní možnosti trávení svátků jara - Velikonoc. Čekají vás tematicky laděné prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem s kostýmovanými průvodci, výtvarné dílny, kde si budete moci vyzkoušet oblíbené vykrajování a zdobení perníčků, pletení pomlázek, výrobu vrbových píšťalek, dekorace z proutků, vejdunků i dalších tradičních materiálů.

 

 

18. dubna Mezinárodní den památek a sídel  - Výstava "25 let demokratické péče o památky". Den věnovaný čtvrtstoletí obnovy SH Grabštejn. V letošním roce slaví hrad Grabštejn 25 let od počátku své poslední rekonstrukce a naplňuje tak zcela jedno z hlavních mediálních témat NPÚ pro letošní rok - a to "25 let demokratické památkové péče". Formou moderované besedy nás od 14:00 ve Velkém sálu východního křídla seznámí hlavní aktéři hradní obnovy s mnohdy nelehkým děním během posledních více než dvou dekád. (Seznam pozvaných, kteří nabídku k účasti přijali, bude průběžně aktualizován.) Poté se přesuneme do Návštěvnického centra v půdním prostoru nad východním křídlem, kde proběhne vernisáž výstavy "Grabštejn v době nedávné aneb od ruiny k národní kulturní památce".

 

 

26. – 29. května Divadýlko Kuba. Divadlo se zkrácenou prohlídkou pro školní výlety.

 

29. května Noc kostelů. Chcete-li vidět z Grabštejna to nejdůležitější a nejkrásnější, přijďte na Grabštejn během noci kostelů – průvodkyně vás nejen zevrubně seznámí se všemi nuancemi souvisejícími s kaplí sv. Barbory, jejíž atmosféru si budete moci vychutnat o poznání déle než na běžných prohlídkách, ale zavede vás i do expozice se sochou svaté Barbory, původní gotické sochy hradní patronky z pol. 15. století, kde budete mít příležitost užít si kouzlo této památky v netradičním večerním čase. Čas strávený v kapli vám zpříjemní svým zpěvem sólista Opery ND pan Luděk Vele.

(Vstupné jako na běžnou prohlídku: 100,-/70,- Doba trvání: cca 50 minut)

 

 

31. května Den dětí na Grabštejně. Den věnovaný těm nejmenším - počínaje možností projít hrad s pohádkovou postavou (kostýmovaným průvodcem) přes nabídku venkovních herních aktivit až po výrobu postavičky Jiřího Mehla ze Střelic a dalších drobností v návštěvnickém centru v prostoru půdy východního křídla. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na hrací a kreslící koutky, galerii zachycující historická zobrazení hradu od dob starších po nedávné období.

 

 

9. - 12. června Divadýlko Matýsek. Divadlo se zkrácenou prohlídkou pro školní výlety.

 

 

19. června Oslava letního slunovratu. Druhý ročník kladoucí důraz na zvláštní den, který se v naší zeměpisné šířce může pochlubit nejkratší nocí z celého roku. Letos můžete očekávat velkolepý příjezd družiny Jiřího Mehla ze Střelic na koních, k průvodu vycházejícímu z Chotyně se také sami můžete připojit.

Pojďte si s námi tuto "krátkou-dlouhou noc" užít za doprovodu kapel Tyvoleježišpočkej a Bags. Celou akci vám ještě zpříjemní vystoupení provazochodců a efektní fireshow. Večerní program bude navíc doplněn o netradiční prohlídku -  interiéry hradu budete mít možnost projít v netradičním sledu a bez průvodce! Pokud tedy Grabštejn chcete „zažít jinak“, je tato jedinečná příležitost pro vás tou pravou.

 

 

29. června Vernisáž nová trasy "SKLEPY". Vernisáž nové trasy, která vznikla oddělením od stávající. Rozšíření stávající trasy o nové prostory. První návštěvníci novou trasu uvidí od 1. července.

 

 

1. červenec Nová trasa "SKLEPY". Nová prohlídková trasa, která vznikla oddělením od stávající. Rozšíření stávající trasy o nové prostory.

 

 

1. – 31. červenec Svatá Barbora. Během letních prázdnin vás hradními interiéry několikrát denně vždy od úterý do neděle provede svatá Barbora, pod jejímž vedením budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.  Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Letohrádek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku.

 

4. a 5. července Letohrádky. Prohlídky hradu s kostýmovanými průvodci, bohatý doprovodný program (hudba, divadlo, žonglérská čísla a vystoupení zvířat z Veterinární základny Chotyně, stánky s dobrotami i drobnými suvenýry). Pro cizince cizojazyčné texty k prohlídce hradu.

 

11. července Večerní prohlídky. Prohlídky hradu v rámci projektu "Otevřte 13. komnatu" v netradičním večerním čase a s dalšími "tajemnými" postavami – tentokrát na motivy snímku „Čert ví proč“, který se natáčel mimo jiné i na Grabštejně

 

 

25. července Večerní prohlídky. Prohlídky hradu v rámci projektu "Otevřte 13. komnatu" v netradičním večerním čase a s dalšími "tajemnými" postavami – tentokrát na motivy snímku „Čert ví proč“, který se natáčel mimo jiné i na Grabštejně

 

 

1. a 2. srpna Řemeslný jarmark na Grabštejně. Obnovení zašlé tradice - tak lze jednoduše zachytit "to hlavní" týkající se letošního historického jarmarku. Nejen, že uvidíte produkty tradičních řemesel a budete moci přihlížet jejich výrobě, ale dokonce si je sami budete moci vyzkoušet. Budete mít možnost se na nádvoří hradu setkat s kovářem, košíkářem, drátenicí i rytíři (historickým šermem).

 

1. – 31. srpna Svatá Barbora. Během letních prázdnin vás hradními interiéry několikrát denně vždy od úterý do neděle provede svatá Barbora, pod jejímž vedením budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.  Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Letohrádek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku.

 

 

1. – 30. srpna Výstava „Franz Clam-Gallas: Pocta šlechtici ducha a muži činu“. Úspěšnou putovní výstavu budete moci zhlédnout i na jednom z hradů, jež dříve byly v majetku F. Clam-Gallase – a to na Grabštejně v Návštěvnickém centru i ve schodišťové galerii k němu vedoucí.

Na své si přijdou i německy mluvící návštěvníci, neboť výstavu máme přislíbenu v obou jazykových mutacích.

 

 

22. srpna XXIII. Benefiční koncert. Giuseppe Verdi: Rigoletto.

 

 

29. srpna Hradozámecká noc. Letošní Hradozámecká noc bude ve znamení velké přestavby. Ne že by snad hrad sám byl během ní přestavován, ale spolu s dr. Jiřím Mehlem ze Střelic budete mít možnost prožít ještě jednou renesanční dobu a atmosféru největší stavební změny, jíž hrad v novověku prošel. A na závěr prohlídky vás čeká ochutnávka renesanční speciality!

 

 

5. a 6. září Festival slova + EHD. Dny evropského (kulturního) dědictví: Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si nahazování omítky, případně rytí sgrafit, čeká je i prohlídka běžně nepřístupných prostor a poučený výklad s důrazem na poznání týkající se hradu Grabštejna.

Festival slova je nově vznikající tradicí, jež má návštěvníkům přiblížit slovo v různých jeho podobách – formou divadelních představení, recitace či písní a čtení divadelních souborů i jednotlivců z blízka i daleka.

 

 

31. října Zakončení sezony. Odjezd sv. Barbory. Poslední říjnový den budete moci letos naposledy zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století.

Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem.

V poslední den jejího letošního vystavení bude Barbora na prohlídkách slavnostně zahalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat.

 

28. a 29. listopadu Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

 

 

4. prosince Svátek sv. Barbory. Po předchozím objednání si můžete projít „opuštěný“ hrad se sv. Barborou i v zimě. Platí i pro menší skupiny – v 10, 11 a 12 hodin. Pod vedením sv. Barbory budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.

 

 

5. prosince Vánoce na Grabštejně. Počátkem prosince si tradičně připomeneme nejen adventní čas, nýbrž i svátek patronky naší hradní kaple, sv. Barbory. Můžete se těšit nejen na zimně laděné prohlídky hradu, ale i něco teplého na zahřátí (včetně medoviny) a sladkého i slaného k zakousnutí, čeká Vás i další program - hudba, zpěvy a jiné – a samozřejmě naši kostýmovaní průvodci s adventním vyprávěním.

Letošní novinkou bude Česká mše vánoční v podání sólisty Opery ND pana Luďka Veleho za doprovodu pěveckého sboru.

 

 

6. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

 

 

12. a 13. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

 

19. a 20. prosince Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech - SO-NE 10:00-14:00 – vždy v celou hodinu.

 

 

 

Státní zámek Hrubý Rohozec

20. a 21. března Mimořádné prohlídky. Mimořádné prohlídky s návštěvní dobou od 10 do 15 hodin! Otevřeny budou dva hlavní prohlídkové okruhy, třetí jen v případě, že bude volný průvodce.

 

 

28. a 29. března Mimořádné prohlídky. Mimořádné prohlídky s návštěvní dobou od 10 do 15 hodin! Otevřeny budou dva hlavní prohlídkové okruhy, třetí jen v případě, že bude volný průvodce.

18. a 19. dubna Putování za renesancí. Speciální prohlídky běžně nepřístupných míst zaměřené na architekturu objektu.

 

 

5. a 6. července Móda sedmi staletí. Prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech, kdy v každé místnosti čeká jiný průvodce, takže i výklad je pestrý, netradiční, neboť skupinu si postupně předá více průvodců. Zpřístupněny všechny tři prohlídkové trasy.

 

 

11. a 12. července Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

 

 

1. a 2. srpna Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

 

 

1. a 2. srpna Od Mikuláše k Mikuláši. Prohlídky zámku oživené scénkami ze života majitelů zámku, tedy od Mikuláše Des Fours jako prvního majitele Hrubého Rohozce z tohoto rodu po Mikuláše Vladimíra Des Fours Walderode jako předposledního majitele.

 

 

29. srpna Hradozámecká noc. Kostýmované noční prohlídky zámku.

 

 

29. a 30. srpna Varhanní víkend. V sobotu celý den, v neděli od 12 hodin. O tomto víkendu se při prohlídce 1. okruhu dozvíte zajímavosti o varhanách v zámecké kapli a taky uslyšíte několik skladeb.

 

 

12. a 13. září Dny kulturního dědictví - Putování za renesancí. Prohlídky zaměřené na architekturu objektu.

 

25. – 31. prosince Vánoční prohlídky.

 

 

1. ledna 2016 Vánoční prohlídky.

 

Státní zámek Lemberk

1. - 12. dubna Výstava Dětské výtvarné práce. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci ve výstavní síni zámku.

 

 

1. – 30. dubna Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

4. – 6. dubna Velikonoce na zámku. Prohlídka velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídky s průvodcem.

 

 

17. dubna Mezinárodní den památek a historických sídel – Slavnostní odhalení pamětní desky. Slavnostní odhalení kopie pamětní desky věnované památce zesnulých vojáků z Prusko-rakouské války, kteří zemřeli v roce 1758 na zámku Lemberk a byli pochování v nedalekém lese. Protože se původní pamětní deska z roku 1907 nedochovala a výklenek po ní zůstal na vstupní bráně prázdný, nechala správa zámku v roce 2014 zhotovit podle dochované dokumentace její kopii, kterou slavnostně odhalí k Mezinárodnímu dni památek a historických sídel.

Slavnostní odhalení se uskuteční v 11.00 hodin u vstupní brány zámku.

 

18. dubna Mezinárodní den památek a historických sídel - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den 9 - 15 hodin.

 

1. května Svatozdislavský benefiční koncert – 15. ročník. Tradiční charitativní komponovaný pořad plný hudby a poezie (letos v duchu klasiky), pořádaný k uctění památky a odkazu svaté Zdislavy z Lemberka. Výtěžek koncertu bude věnován Hospicové péči sv. Zdislavy v Liberci. Začátek ve 14 hodin, společenský sál ve 2. patře.

 

 

1. – 3. května Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

 

 

1. – 31. května Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

1. – 31. května Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

 

 

8. - 10. května Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

 

11. května Přednáška „Vývoj zdislavského kultu“. V rámci pravidelných přednášek Společnosti přátel historie města Jablonného v Podještědí přednáší kastelánka zámku Lemberk Renata Černá. Začátek v 17 hodin v zasedací místnosti radnice.

 

24. května Svatodušní bohoslužba. Tradiční svatodušní bohoslužba v zámecké kapli Seslání Ducha svatého. Začátek bohoslužby v 18 hodin.

 

30. května Zdislavská pouť - Zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům. Mimořádné zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům s možností modlitby a rozjímání. Světnička bude otevřena po celý den od 9 do 17 hodin.

 

 

30. května Zdislavská pouť - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena
po celý den od 9 do 17 hodin.

 

 

1. – 30. června Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

 

1. – 30. června Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

2. června Zpřístupnění nového prohlídkového okruhu. Trvalé zpřístupnění nového prohlídkového okruhu zaměřeného na vývoj uměleckých stylů od konce 18. století. Prohlídkový okruh bude zpřístupněn bez průvodce.

 

1. - 12. července Prázdniny na věži - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16.30 hodin.

 

1. – 31. července Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

1. – 31. července Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

1. – 31. srpna Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

1. – 31. srpna Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

11. - 23. srpna Prázdniny na věži - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16.30 hodin.

 

 

1. – 30. září Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

1. – 30. září Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

 

12. září Dny evropského dědictví - Noční prohlídky zámku s živými obrazy. Netradiční prohlídky zámku, které budou vedeny po stejné trase, na které již v roce 1882 provázel vrátný hraběte Eduarda Clam-Gallase. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout „rytířský sál, pijárnu, sál bajek, kuchyň, zámeckou kapli, komnatu paní Zdislavy a hlásnici.“ Netradiční prohlídka zámku bude navíc obohacena o půdní prostory. Akce od 9 do 22 hodin. Jednotlivé časy prohlídek budou stanoveny na pokladně.

 

26. – 28. září Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

 

 

1. – 31. října Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

 

1. – 31. října Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

28. října Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

 

 

31. října Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

 

 

1. listopadu Výstava Zdislava jako historická osobnost.

Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka ve výstavní síni zámku.

 

 

1. listopadu Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

 

 

1. listopadu Výstava Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Výstava v zámecké konírně.

 

 

Státní zámek Sychrov

28. a 29. března Velikonoční trhy. Na čestném dvoře zámku od 9 do 16 hodin. Trhy budou obohaceny i doprovodným programem. Vstupné: plné Kč 50,-/osoba, snížené (děti do 15-ti let) Kč 30,-/osoba.

 

18. a 19. dubna Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích. Vstupenky lze zakoupit na www.evstupenka.cz, rezervace se nepřijímají.

 

 

25. dubna Sraz 1st US Veteran club. Zámecký park od 10 do 16 hodin.

 

 

25. dubna Sobota s Montgolfiery na Sychrově. Akce v zámeckém parku pro rodiny s dětmi.

 

 

9. a 10. května Svatební dny. Akce pro ty, kdo chtějí vidět, jak může vypadat svatba na zámku a co všechno jsme schopni svatebčanům zajistit.

 

 

 

17. května Módní přehlídka. Módní přehlídka v zámecké galerii.

 

 

30. a 31. května Pohádkový park. Park plný soutěží pro děti. Každé dítě dostane za odměnu dárek. Součástí je i čokoládová bitva.

 

 

14. června Dětská módní přehlídka. Odpoledne na zámku pro rodiny s dětmi (za hezkého počasí v parku, za nepříznivého v zámecké galerii).

 

 

1. – 31. července Prohlídky s princeznou. Prohlídky těmi nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Na závěr se děti mohou s princeznou vyfotit. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin realizovány několikrát denně, včetně pondělí. V nabídce také zámecké sklepení s Medvědí galerií a park s možností hry pro celou rodinu. V průběhu roku příležitostně i pohádkové prohlídky a další akce pro rodiny s dětmi.

 

3. července Lenka Filipová. Open-air koncert v zámeckém parku.

 

25. července Noc operety. Koncert v zámeckém parku.

 

 

1. – 31. srpna Prohlídky s princeznou. Prohlídky těmi nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Na závěr se děti mohou s princeznou vyfotit. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin realizovány několikrát denně, včetně pondělí. V nabídce také zámecké sklepení s Medvědí galerií a park s možností hry pro celou rodinu. V průběhu roku příležitostně i pohádkové prohlídky a další akce pro rodiny s dětmi.

 

 

14. a 15. srpna Klasika pod hvězdami. Operní představení v zámeckém parku (představení je kompletně zastřešeno).

 

 

22. srpna Skotské hry. Tradiční skotské hry v zámeckém parku.

 

 

29. srpna Noc muzikálů. Akce se koná v zámeckém parku.

 

 

3. října Slavnost jablka. Akce nejen pro rodiny s dětmi.

 

 

17. října Módní přehlídka. Módní přehlídka v zámecké galerii.

 

 

24. a 25. října Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích.

 

 

14. a 15. listopadu Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích.

 

 

17. listopadu Pohádkové prohlídky. Prohlídky zámkem na motivy české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích.

 

28. a 29. listopadu Vánoční trhy. Trhy na čestném nádvoří zámku.
9 – 16 hodin.

 

26. prosince Vánoční koncert.

 

Státní hrad Trosky

30. a 31. května Dětské dny na Troskách. Namaluj si svůj hrad. Sokolnické ukázky, opékání buřtů, potulní kejklíři. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

2. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

9. července Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce 19 – 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

16. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

23. července Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce 19 – 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

30. července Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídka bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

 

1. a 2. srpna Čertovské slavnosti. Ukázka pekelných řemesel, divadelní a hudební vystoupení, rohatý sokolník a lukostřelec, celodenní rej bytostí pekelných… Sobota od 9 do 22 hodin, neděle od 9 do 18 hodin. Vstupné: 150 Kč, snížené 90 Kč. Opravdoví čerti mají vstupné zdarma.

 

 

6. srpna Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

12. srpna Pozorování perseid. Večerní prohlídka prodloužena do noci. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou. Od 19 do 1 hodiny. Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč.

 

20. srpna Návrat do středověku. Sokolnické ukázky, divadlo, šerm, fireshow, trubadúr + překvapení (program od 20 do 21.30 hodin). Celá akce od 19 do 22.30 hodin. Vstupné: 130 Kč, snížené 70 Kč.

 

 

22. srpna Trosecký širák. VIII. ročník festivalu trampských písní. Občerstvení zajištěno, teplé oblečení s sebou. Západy slunce bývají na Troskách úchvatné, doporučujeme vzít si s sebou fotoaparáty, dalekohledy a raději i baterky. Hvězdná obloha je velmi pěkně viditelná, je zde minimální světelné znečištění. Kiosek s občerstvením bude v provozu na všech akcích. Akce s programem se nekonají pouze za velmi nepříznivého počasí. Více info na: facebook.com/shtrosky, tel. 481 313 925, trosky@npu.cz nebo na  . Akce od 18 do 2 hodin. Vstupné: 150 Kč, snížené 100 Kč.

 

 

 

Státní zámek Zákupy

4. dubna Otevření zámku pro veřejnost. Zámek otevírá novou pokladnu a zázemí pro návštěvníky. Prohlídky zámku probíhají formou Malého a Velkého okruhu: Malý okruh zámeckými interiéry - délka prohlídky 50 minut. Prohlídka malého okruhu zahrnuje mimo jiné zámeckou kapli sv. Františka z Assisi, pokoje císařova nejvyššího hofmistra Karla hraběte Bombellese, císařskou jídelnu, apartmá císaře (např. biliárový sál, oblékárna, salon), ložnici císařského páru a apartmá císařovny (např. pracovna, pokoj komorné, salon). Velký okruh zámeckými interiéry - délka prohlídky 80 minut. Prohlídka velkého okruhu zahrnuje všechny místnosti malého okruhu a dále pokoje v severním křídle zámku, které sloužily jako pokoje hostů císaře a císařovny (např. apartmá ovdovělé císařovny Karolíny Augusty, ložnice a pracovna císaře Františka Josefa I., pokoj korunní princezny Štěpánky). Součástí velkého okruhu je také výstava "Zapomenuté zámky", v rámci níž návštěvníci uvidí i unikátní tzv. rytinový salon, který není jinak běžně přístupný.

 

 

4. – 30. dubna Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

 

4. – 30. dubna Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

 

4. – 30. dubna Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

 

4. – 30. dubna Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

1. – 31. května Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

1. – 31. května Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

 

1. – 31. května Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. května Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

 

16. května zámek Zákupy: Císařské slavnosti.

 

 

23. a 24. května Tvoříme duší. Letos si připomínáme jubilejní X. ročník tradičního prezentačního setkání umělců se zdravotním postižením, spojený přímo se zákupským zámkem; akce se koná na nádvoří zámku a je doprovázena kulturním programem (hudební a taneční vystoupení, prodej rukodělných výrobků chráněných dílen).

 

 

1. – 30. června Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 30. června Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

1. – 30. června Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

20. června „Zámecké perličky“ – výběr ze slavných divadelních scén.

Oživené večerní prohlídky vybraných prostor zámku v podání členů Divadelního souboru Havlíček Zákupy na téma „Svatojánský čas a láska“ (Romeo a Julie, Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské). Prohlídky v čase 18 - 22 hodin.

Pro velký zájem doporučujeme předchozí rezervaci na tel.: 487 857 278

 

1. – 31. července Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

 

1. – 31. července Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. července Prohlídky s princeznou. Prohlídka s princeznou je zkrácená prohlídka interiérů zámku určená dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně, oblečená v kostýmu princezny, si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává děti hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Cílem je, aby se děti prohlídky aktivně účastnily a nemusely jenom mlčky naslouchat průvodcovskému textu pro dospělé, který mnohdy ani nemohou chápat. Délka, rytmus prohlídky i informace jsou těmto malým návštěvníkům přizpůsobeny. Časy prohlídek: 10:30 a 14:30 hod. Pro velký zájem je nutná předchozí rezervace vstupenek na tel. 487 857 278.

 

 

1. – 31. července Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. července Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

 

1. – 31. srpna Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. srpna Prohlídky s princeznou. Prohlídka s princeznou je zkrácená prohlídka interiérů zámku určená dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně, oblečená v kostýmu princezny, si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává děti hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Cílem je, aby se děti prohlídky aktivně účastnily a nemusely jenom mlčky naslouchat průvodcovskému textu pro dospělé, který mnohdy ani nemohou chápat. Délka, rytmus prohlídky i informace jsou těmto malým návštěvníkům přizpůsobeny. Časy prohlídek: 10:30 a 14:30 hod. Pro velký zájem je nutná předchozí rezervace vstupenek na tel. 487 857 278.

 

 

1. – 31. srpna Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

 

1. – 31. srpna Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. srpna Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

 

8. srpna Výstava ohařů v parku.

 

 

1. – 30. září Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. – 30. září Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

1. – 30. září Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

1. – 30. září Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

11. - 13. září Výstava jiřin.

 

1. – 31. října Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

 

1. – 31. října Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

 

1. – 31. října Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

 

1. – 31. října Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

 

1. listopadu Prohlídky pro opozdilce.

 

1. listopadu Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

 

1. listopadu Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.

 

1. listopadu Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

 

1. listopadu Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

28. a 29. listopadu Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

5. a 6. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

12. a 13. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

19. a 20. prosince Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.